Na pohyb detí by sa nemalo zabúdať ani počas pandémie. O2 Športová akadémia ukazuje, ako na to.
Pomôž svojej škole vyhrať a hlasuj aj cez prázdniny!
👎👎Klikni na link, posuň sa ku koncu článku, nájdi VYUŽIŤ BONUSOVÝ HLAS a daruj 2 hlasy naraz👎👎
Pomôž svojej škole vyhrať a hlasuj aj cez prázdniny!
👎👎Klikni na link, posuň sa ku koncu článku, nájdi VYUŽIŤ BONUSOVÝ HLAS a daruj 2 hlasy naraz👎👎
Každú stredu poobede sa zo školskej kuchynky šíri príjemná vôňa. Tešíme sa, že sa opäť môžeme stretávať na krúžku „Pečieme s Tinou“. Spolu so šikovnými dievčatami z 5. a 6. ročníka pripravujeme zaujímavé múčniky podľa tradičných i netradičných receptov. Medzi našimi prvými koláčmi boli: pomarančové keksy s čokoládou, hrebene z lístkového cesta plnené jablkami a karamelovým pudingom či „strakatý chrbátik“ s ovocím. Ďalším receptom v poradí, ktorý chceme vyskúšať, budú lievance na 3 skvelé spôsoby. Dobrú chuť!
-bel-
Ďakujeme za všetky vaše doterajšie hlasy za Akadémiu Mateja Tótha. Hlasuje sa KAŽDÝ DEŇ! Teraz je možnosť získať 2-násobný počet bodov. Na nasledujúci link je potrebné kliknúť, posunúť sa na koniec článku a stlačiť VYUŽIŤ BONUSOVÝ HLAS.
Zatiaľ sme 1. v našom kraji, dúfame, že až do konca to takto zostane. Preto vás veľmi potrebujeme! ĎAKUJEME!
Žiadame všetkých rodičov, aby boli súčinní pri ochrane zdravia našich žiakov, pri zachovaní prezenčného vzdelávania a pravidelne škole predkladali PÍSOMNÉ VYHLÁSENIE O BEZPRÍZNAKOVOSTI (najlepšie cez Edupage) každý pondelok a v prípade prerušenia návštevy školy na viac ako 3 dni (vrátane víkendu).
Taktiež žiadame, aby zabezpečili pre svoje dieťa denne 2 rúška, ktoré je žiak povinný nosiť všade v priestoroch školy okrem svojej triedy. Ďakujeme.
Športovec sa dokáže výraznejšie uplatniť v disciplínach, v ktorých môže uplatniť vrodené predpoklady.
K tomu prispieva projekt národného testovania pohybovej výkonnosti detí v SR, do ktorého sme sa zapojili.
Po uzatvorení celoslovenského testovania pohybových predpokladov (január 2022) obdržia testovaní prváci a tretiaci certifikáty. V rámci certifikátu dostane žiak a rodič informáciu, aké sú pohybové predpoklady žiaka a na akej úrovni sa žiak nachádza v jednotlivých motorických testoch vo vzťahu k ostatnej populácii vo svojej vekovej kategórii.
Zámerom ministerstva je prostredníctvom národného testovania zistiť úroveň pohybovej výkonnosti detí v Slovenskej republike, priviesť deti k športu, aby sa pohybová aktivita dostala do ich denného režimu a zároveň zvýšiť pravdepodobnosť identifikovania športovo nadaných detí.
Dňa 15.10. 2021 sa Simonka Medlová zo 6.B zúčastnila vyhodnotenia 30. ročníka celoslovenskej literárnej súťaže vo vlastnej literárnej tvorbe Škultétyho rečňovanky, v ktorej súťažila so svojou rozprávkou Najkrajší obraz na svete.
Rozprávka sa porote tak zapáčila, že Simonke udelila 3. miesto v 2. kategórii žiakov 5. a 6. ročníka.
Ďakujeme Simonke za krásnu reprezentáciu a za to, že prejavuje svoj literárny talent a mimoriadnu tvorivosť v škole aj v mimoškolskej činnosti. Želáme jej ďalšie tvorivé nápady.
Čriepky z histórie: Jozef Škultéty bol významný slovenský dejateľ a jazykovedec, ktorý je úzko spojený aj s Turcom, pretože študoval na učiteľskom ústave v Kláštore pod Znievom, pracoval ako učiteľ vo Vrútkach, dlhý čas bol správcom Matice slovenskej a je pochovaný na Národnom cintoríne v Martine.
Naša základná škola je zapojená do CELOSLOVENSKEJ SÚŤAŽE, v ktorej má šancu získať O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha na svojej pôde, a to na jeden školský rok zadarmo. Preto vás vyzývame, urobte dobrú vec a hlasujte za našu školu na stránke http://akademia.o2.sk.Čím viac sa nás zapojí a čím viac hlasov získame, tým väčšiu šancu má naša škola. Hlasovanie začalo dnes 19.10.2021 a trvá do 19.12.2021. Hlasovať môžete každý deň.
V mene nás učiteľov a detí vám ďakujeme.
„Príroda je oproti nám vo výhode, môže existovať bez nás, ale my bez nej nie.“
Na hodinách biológie sme sa učili, ako možno pozorovať a skúmať prírodu. Pracovali sme aj s mikroskopom. Piataci si veľmi rýchlo obľúbili tento zložitý prístroj určený na pozorovanie predmetov veľmi malých rozmerov. Naučili sme sa, ako si pripraviť mikroskopický preparát a pozorovali sme napríklad bunky cibule alebo prieduchy medzi bunkami pokožky listov. Taktiež sme spoznávali lesné dreviny. Žiaci doniesli ukážky častí listnatých a ihličnatých stromov a krov, aby ich mohli spoznávať lupou či voľným okom. Okrem zraku mohli zapojiť aj ostatné zmysly, a to hmat či čuch a pri jedlých plodoch aj chuť. Vytvorili aj rôzne potravové reťazce alebo vrstvy lesa. Rozprávali sme sa o význame lesa a pripomenuli sme si dôležitosť jeho ochrany. Na získané teoretické vedomosti sme nadviazali praktickými zručnosťami, k čomu nám pomohla aj environmentálna výchova. Tento školský rok sme ju absolvovali na pôde našej školy, najprv v podobe rôznych súťažných úloh v triede a potom žiaci v skupinách pokračovali spoznávaním konkrétnych stromov a krov, ktoré sa nachádzajú v areáli školy. Podarilo sa im objaviť napríklad lipu, jaseň, hloh, smrekovec, javor, bazu. Na záver hľadali a správne určovali stopy lesných zvierat. Aj takto zaujímavo môžu vyzerať hodiny biológie...
-bel-
Tak ako je v roku október mesiacom jesene, tak je starnutie symbolicky jeseňou života. Október je mesiac úcty k starším. Pripomíname si, že medzi nami žijú mnohokrát nenápadní, no o to vzácnejší ľudia, ktorí si zaslúžia našu pozornosť a úctu. Sú to naše babičky, babky, starké, ale aj naši deduškovia, dedkovia či starkí. Uvedomujú si viac než ktokoľvek iný, že ich čas je drahý, a aj preto nám mladším chcú odovzdať všetky svoje zručnosti, poznatky a znalosti. Ctia si tradície, ktoré je dôležité zachovávať pre nasledujúce generácie. Obdivujeme na nich, ako s pokorou a trpezlivosťou prijímajú všetko, čo im život prináša. Pre nás mladších by mali byť inšpiráciou a vzorom, a my by sme pre nich mali byť oporou. Staroba nie je choroba. Je prirodzenou súčasťou nášho života. Všetci raz budeme starí. Starší ľudia nie sú menejcenní. Sú krásni. Krásni vďaka svojej múdrosti. Prejavujme im úctu, pretože nám ešte vždy majú čo dať. Človek sa učí celý život. A najlepším učiteľom sú jeho najbližší. Rodina. Rodičia či starí rodičia. Október je mesiac, kedy si týchto ľudí a to, čo pre nás urobili, pripomíname. Nikdy na nich nesmieme zabudnúť. A mali by sme si ich pripomínať nielen v jeden deň alebo v jeden mesiac, ale každý deň v roku.
-bel-
Každý pondelok ráno začíname vyučovanie v triedach „rannými kruhmi“, stretnutiami triednych učiteľov so žiakmi a celkom sme si na to aj zvykli. Aj na to, že sa pani učiteľka alebo pán učiteľ opýta napríklad aj takúto otázku. Cieľom ranných kruhov je budovať vzťahy a rozvíjať komunikáciu navzájom, ale aj naučiť sa vyjadriť svoje pocity. Ak niekto nechce hovoriť, môže len počúvať. Veď počúvanie je často dôležitejšie ako rozprávanie. Každý mesiac je určená spoločná téma a k nej zaujímavé aktivity. V septembri to boli PRAVIDLÁ. Počas jednotlivých stretnutí sme sa rozprávali o tom, čo sú pravidlá a diskutovali sme aj o tom, či sú pravidlá pre nás dôležité. Každá trieda si potom vytvorila svoje vlastné pravidlá, ktorými sa bude snažiť riadiť počas celého vyučovania a pobytu v škole. Jedno z dôležitých pravidiel je aj pravidlo aktívne počúvanie. Snažili sme sa počúvať druhých, lebo „počúvanie je forma lásky k druhému“. S novým mesiacom október sme vstúpili aj do novej témy, ktorou je UČENIE. Debatovali sme o tom, koľko času potrebujú žiaci na učenie, aký majú systém v učení, ako aj o dôvodoch, prečo je dôležité organizovať si svoj čas. V nasledujúcich stretnutiach sa porozprávame o technikách a stratégiách učenia sa. Rozoberieme aj to, ako dlho sme schopní zapamätať si nové vedomosti a či robíme pri učení aj chyby. Pokúsime sa spoločne nájsť spôsob, ktorý by nám učenie uľahčil. Už teraz však vieme, že učenie je dôležité striedať s oddychom. Ideálny je pohyb na čerstvom vzduchu, pretože kyslík je „výživou mozgu“ a keď je ten okysličený, ľahšie sa nám sústredí aj na učenie.
-bel-
Milí rodičia, milí žiaci,
v prílohe Vám posielame rozpis krúžkov na celý týždeň usporiadaný podľa dní, časov a skupín.
ROZVRH__TYZDENNEJ__CINNOSTI__ZaUJMOVYCH__UTVAROV_2021-2022(1).docx
Na konci septembra sa v Martine malo konať krajské kolo súťaže v umeleckom prednese poézie a prózy Vajanského Martin, do ktorého postúpili štyria naši žiaci – víťazi okresného kola súťaže: za II. kategóriu Simona Medlová (poézia) a Max Korbeľ (próza) a za III. kategóriu: Jakub Mazúch (poézia) a Laura Pindurová (próza). Netrpezlivo sme čakali na pozvánku, lebo toľko súťažiacich sme do krajského kola ešte nikdy neposielali.
Dostali sme však správu, že z dôvodu aktuálnej pandemickej situácie došlo k zmene súťaže z prezenčnej na dištančnú formu.
Znamenalo to, že síce zasadne porota z celého kraja, ale hodnotiť budú iba videá súťažiacich. Tak sme si vytvorili provizórne nahrávacie štúdiá a prednes súťažiacich sme nahrali a poslali do súťaže.
Výsledky nás veľmi potešili. V konkurencii súťažiacich z celého kraja získala Simonka Medlová so svojou básňou Cibuľa krásne 3. miesto a Max Korbeľ s príbehom Bosorka získal čestné uznanie.
Naša srdečná vďaka patrí všetkým súťažiacim za úžasnú prípravu a reprezentáciu, pani učiteľkám za podporu a rozvíjanie talentu svojich žiakov a oceneným recitátorom patrí veľká gratulácia.
V priebehu septembra dostalo 1. poschodie „nový šat“. Počas prestávok majú žiaci možnosť tráviť čas vo vynovenej knižnici, do ktorej ich môžu prilákať zaujímavé knihy usporiadané podľa žánrov. Každý si nájde to, čo ho zaujíma. Do knižnice okrem kníh pribudlo aj nové kreslo a taburetky, a tak si žiaci môžu pokojne sadnúť a prečítať si úryvok z knihy, zoznámiť sa s jej obsahom, ako aj požičať si vybranú knihu domov. Tí, ktorí uprednostňujú pohyb, sa môžu tešiť na novinku na škole, ktorou sú priestorovo nenáročné mini stolnotenisové stoly. Stávajú sa obľúbenou aktivitou cez prestávky. Populárny je kolotoč, kde spravidla víťazí ten najlepší. Tí, čo nemajú rakety alebo pre nich nezostalo miesto, so záujmom sledujú, ako to dopadne. Okrem toho je na chodbe aj pohovka a tiež stoličky. Je to miesto na pokojnú debatu a výmenu názorov a dojmov z domova i predchádzajúcich vyučovacích hodín. Hneď ako zazvoní na prestávku, žiaci vybiehajú z tried na chodbu a kroky mnohých z nich mieria priamo do oddychovej zóny. Sme radi, že sa toto miesto stáva „oázou“ pre naozajstný oddych po viac či menej náročných a často i stresových situáciách počas vyučovania.
-mil + bel-
Na pripomenutie tradície DOŽINIEK a poďakovania za úrodu počas jesenných kátrových dní sme v rámci hodín techniky inštalovali v pergole jedlú výstavu s názvom PLODY JESENE. Takto môžeme všetkým ukázať, čo sme počas roka v našich záhradách a na balkónoch dopestovali a poďakovať sa za úrodu.
Výstava potrvá počas mesiaca september a neustále ju dopĺňame. Čo nezjeme, to budeme spracovávať v kuchynke počas hodín techniky.
Zároveň hľadáme meno pre nášho strašiaka, ktorý stráži výstavu. Svoje návrhy na meno strašiaka vhoďte do schránky v pergole do pondelka 27.9.2021. Nezabudnite sa podpísať, aby mohla víťazný návrh odborná porota odmeniť.
V pondelok ráno sme sa s deviatakmi vybrali do Centra Božej tváre na Severe na duchovnú obnovu. Pod vedením pána kaplána Daniela Baleja sme prežili dva nádherné a hodnotné dni, ktoré nás duchovne posilnili. Na fare nás privítali pán kaplán spolu s pánom farárom a s animátorkou. Na začiatku nás pozvali na malé občerstvenie v podobe chutných koláčikov. Keďže vonku bolo chladné a veterné počasie, príjemne nás zahrial teplý čaj. V rámci programu boli pre nás pripravené prednášky, film a aj rôzne aktivitky. Film „Medzi riadkami“ je pútavý príbeh študentov stredoškolskej triedy, ktorých životy sa snaží zmeniť svojim originálnym pedagogickým prístupom učiteľka Erin Gruwellová. Jedna z prednášok bola o premenení a o tom, aká je premena v živote každého človeka dôležitá. Ďalšia prednáška bola o svätosti a tiež o tom, že naše plány do budúcnosti by mali zahŕňať aj plánovanie svätosti tak, aby náš život k nej smeroval. Jednou z aktivít bolo nacvičiť si v skupinách príbeh zo svätého písma „O márnotratnom synovi“ na vopred určený dramatický žáner. Ostatní mali hádať, či ide o komédiu, balet, akčný príbeh či pantomímu. Počas prestávok sme sa mohli zahrať hry ako kalčeto alebo stolný tenis. Na záver sme mali svätú omšu v kostole Sedembolestnej Panny Márie. Počas adorácie bola možnosť prijať aj sviatosť zmierenia. Pri odchode nám pán kaplán rozdal lízanky a modlitbu z apoštolského listu. Naše veľké ďakujem ešte raz patrí pánovi kaplánovi a tiež pánovi farárovi za skvelý program v rámci duchovnej obnovy, ktorá dopadla veľmi dobre. To, či prinesie aj nejaké ovocie, uvidíme časom.
-bel-
Milí rodičia,
oznamujeme Vám, že krúžky Nauč sa po rusky 7. ročník, Nauč sa po rusky 8. ročník, Fitness- zdravá výživa chlapci, Futbal 5. ročník, Mladý zdravotník 4. ročník, Mladý zdravotník 5. ročník, Mladý zdravotník 6. ročník, Mladý zdravotník 7. ročník, Šach 5. ročník, Šach 6. ročník, Šach 7. ročník sa neotvárajú z dôvodu nízského záujmu žiakov.
Skauting pre prvé ročníky sa neotvára z kapacitných a organizačných dôvodov.
Ponúkame Vám možnosť prihlásiť druhákov na futbal v pondelok od 15:30 - 16:30 (náhrada za piatakov), len osobne u vedúcej CVČ JMC Vencelovej.
Za pochopenie ďakuje vedúca CVČ JMC Vencelová.
Vážení rodičia, od pondelka 20.9.2021 bude okres Martin v 1.stupni ohrozenia (v červenej farbe). Podmienkou nástupu každého žiaka je preukázať sa Písomným vyhlásením o bezpríznakovosti každých 7 dní alebo po prerušení dochádzky na 3 a viac dní po sebe. Vyhlásenie môžete poslať elektronicky cez edupage alebo osobne doniesť ráno triednemu učiteľovi (p.vychovávateľke v rannom ŠKD).
Vážení a milí rodičia,
pozývame Vás na plenárnu schôdzu RODIČOVSKÉHO SPOLOČENSTVA, ktorá sa bude konať 22.09.2021 v stredu o 16,00 hod. vo vonkajších priestoroch školy. Tento rok budeme schvaľovať nových zástupcov tried na najbližšie 2 roky, predsedníctvo rodičovského spoločenstva a voliť členov do rady školy. Na plenárnu schôdzu budú pozvaní aj členovia vedenia školy.
Program:
Prosíme všetkých, aby dôsledne dodržiavali opatrenia vyplývajúce z aktuálnej epidemickej situácie.
Za rodičovské spoločenstvo Hildegarda Turčeková
V šk. roku 2021/2022 sa súčasťou vyučovania na našej škole stali ranné kruhy – ranné stíšenia. Z tohto dôvodu začína vyučovanie vo všetkých ročníkoch v pondelok o 7.40 hod.
Posledné roky sa komunikácia značne preniesla do online priestoru, preto vnímame čoraz väčšiu potrebu povýšiť medziľudské vzťahy a reflexiu do centra pozornosti školského vyučovania.
Ranné kruhy sú pravidelné stretnutia triedy s triednym učiteľom. Tieto stretnutia napomáhajú vzťahom v triede, pravidlám, správaniu i učeniu. Je to nenásilné preladenie detí na vyučovanie.
Ranné kruhy precvičujú schopnosť aktívneho počúvania, zdieľania každodenných radostí a starostí, vytvárajú bezpečné prostredie a dôveru medzi žiakmi a sú jedným z nástrojov na duchovnú formáciu žiakov.
Ďakujeme za vašu podporu, pochopenie a spoluprácu.
Školský rok 2021/2022 sa začína vo štvrtok 2. septembra 2021 o 8.00 hod. v škole – v kmeňových triedach s triednymi učiteľmi.
Powered by aSc EduPage