Charakteristika školy História školy Osobnosti Vedenie školy Duchovná správa Nepedagogickí zamestnanci Zvonenie Rada školy Viete - neviete...?

ZAMERANIE   ŠKOLY

Zriaďovateľom školy je  Rímskokatolícka cirkev - Žilinská diecéza. Sme jediná katolícka škola v Turci

Škola bola zriadená v roku 1991 a nesie meno významného rímskokatolíckeho kňaza  a národného dejateľa Antona Bernoláka.

Sme plnoorganizovaná deväťročná základná škola, ktorá vo vzdelávaní a výchove dodržiava štátom predpísané  učebné plány a sleduje tie isté vzdelávacie, kultúrne a výchovné ciele ako ostatné školy.

Výchovu a vzdelávanie realizujeme podľa Školského vzdelávacieho programu

„Výchova je príklad a láska, nič viac.“

F. Fröbel

Škola však vo výchove a vzdelávaní uplatňuje špecifiká, ktoré ju odlišujú od každej inej školy.

Našou špecifickou úlohou  je:

• nielen vzdelávať, ale aj vychovávať svojich žiakov k dobru a pravým životným hodnotám vychádzajúcim z evanjelia,
    • rozvíjať celú osobnosť dieťaťa (rozum, dušu, srdce a telo) v spojení s reálnym životom,
    • vytvárať pre žiakov motivujúce a podporujúce prostredie a
    • vzdelávať a vychovávať žiakov tak, aby sa rozhodovali samostatne, jednali slobodne, dokázali  žiť v spoločenstve so sebou a s inými,  boli si vedomí zodpovednosti za svoje činy a boli dobrými ľuďmi ;
    • spolupracovať s rodičmi v prospech dieťaťa vytvárať spoločenstvo vzájomnej pomoci

Čo poskytujeme:

Poskytujeme komplexnú celodennú výchovno-vzdelávacíu činnosť od 600 – 1700 hod:

• pre deti od 3 do 6 rokov – v materskej škole (MŠ)
    • pre žiakov od 6 do 15 v základnej škole (ZŠ),
    • pre žiakov 1. aj 2. stupňa ráno a popoludní v školskom klube detí (ŠKD)
    • a pre všetkých žiakov voľnočasové aktivity a krúžky v CVČ JMC.

Výchova a vzdelávanie:

• Umožňujeme formáciu dieťaťa už od materskej školy a plynulý prechod do ZŠ.
    • Posilňujeme rozvoj komunikačných kompetencií a čitateľskej gramotnosti žiakov:
    • posilnením časovej dotácie slovenského  na 1. aj 2. stupni;
    • rannými komunitami na 1. stupni;
    • Kladieme dôraz na rozvoj matematického a kritického myslenia žiakov:
    • posilnením časovej dotácie matematiky na 1. aj 2. stupni;
    • Poskytujeme rozšírené vyučovanie anglického jazyka:
    • zavedením  vyučovania anglického jazyka  od 1. ročníka;
    • navýšením hodín ANJ v ostatných ročníkoch;
    • delením na menšie skupiny;
    • Rozvíjame talenty intelektovo a umeleckynadaných žiakov.
    • Vzdelávame žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami:
    • v škole pôsobí výchovný poradca, školský špeciálny pedagóg, školský psychológ a asistenti učiteľa;
    • realizujeme program integrácie detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami;
    • Využívame informačno-komunikačné technológie vo všetkých predmetoch (počítače, interaktívne tabule, tablety, projektory, výučbové programy).
    • v rámci jednotlivých ročníkov realizujeme aktivity:
    • v 2. ročníku školu v prírode
    • v 3. ročníku príprava na 1. sväté prijímanie
    • v 4. a 6. ročníku plavecký výcvik
    • v 7. ročníku lyžiarsky výcvik
    • v 9. ročníku duchovné cvičenia.
    • Pravidelne sa zúčastňujeme externého testovania žiakovKOMPARO vo 4. , 8. a 9. roč. s výbornými výsledkami.
    • Systematicky pripravujeme žiakov na Testovanie 5 a Testovanie 9 a pravidelne dosahujeme nadpriemerné výsledky.
    • Pravidelne sa zapájame do predmetových, umeleckých a športových súťaží a olympiád, kde spravidla dosahuje vynikajúce výsledky.
    • Spolupracujeme s rôznymi odborníkmi a organizáciamiv oblasti environmentálnej výchovy, dopravnej výchovy, v oblasti prevencie sociálno-patologických javov, výchovy k zdravému životnému štýlu, ochrany života a zdravia a pod.
    • V škole pracuje 6 oddelení školského klubu detí pre žiakov 1. aj 2. stupňa, kde môžu žiaci tvorivo a zmysluplne tráviť čas pred aj po vyučovaní.
    • Škola má vlastné Centrum voľného času– JM Centrum (CVČ JMC), ktoré zabezpečuje pestrý voľno-časový program pre žiakov vo vzdelávacích, športových a umeleckých krúžkoch.
    • V škole pracuje aktívne spoločenstvo rodičov, ktoré má výrazný podiel na progrese školy.

Duchovná oblasť

• Integrálnou súčasťou vyučovania vo všetkých ročníkoch je rímskokatolícke náboženstvo v rozsahu dvoch hodín týždenne.
    • Riadnou súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu sú i náboženské a formačné aktivity (modlitba, sv. omša, adorácia, duchovná obnova) a sociálne projekty zamerané na pomoc iným, ktoré sa konajú v čase vyučovania i mimo neho.
    • Máme školskú kaplnku zasvätenú bl. sestre Zdenke.
    • Výraznú účasť na formovaní kresťanského svetonázoru žiaka majú učitelia, ktorí svojím konaním a príkladom života azda najviac prispievajú k osobitému charakteru katolíckej školy.

Pravidelné sväté omše sa konajú:

• každú stredu o 7.15 hod (pred vyučovaním) – v šk. Kaplnke bl. Sr. Zdenky
    • v 1. piatok, prikázaný sviatok a počas pôstu o 8.00 hod (počas vyučovania) – v Kostole SedembolestnejPanny Márie na Severe (následne sú skrátené hodiny)

Materiálne podmienky:

• komplexný upravený školský areál
    • Kaplnka zasvätená bl. sestre Zdenke
    • vybavená počítačová učebňa
    • triedy vybavené IKT technikou
    • jazyková a tabletová učebňa
    • moderné multifunkčné ihrisko
    • zelený školský dvor
    • zrekonštruovaná telocvičňa
    • školská jedáleň s možnosťou stravovania, školské desiaty

Podmienky prijatia

Prijímame žiakov z katolíckych rodín, ale aj z rodín iného (štátom uznaného) vyznania alebo bez vyznania, ak žiaci a ich   zákonní zástupcovia súhlasia s podmienkami vzdelávania a  so zameraním školy.

e-mail - skolskajedalen@bernolaka.sk