O projekte
Projekt vyhlásilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR ako sprostredkovateľský orgán. Prijímateľom a súčasne koordinátorom projektu je Metodicko- pedagogické centrum (MPC) v Prešove, neskôr Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVAM). Projekt je realizovaný vďaka podpore Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.
Cieľom projektu je podporovať inkluzívne vzdelávanie na školách. Umožňuje vytvorenie nových pracovných miest pre asistentov učiteľa pre žiakov so zdravotným znevýhodnením a vytvorenie resp. doplnenie inkluzívnych tímov na školách.
Projekt skvalitňuje profesijné kompetencie pedagogických a odborných zamestnancov školy a zabezpečuje rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšeniu výsledkov a kompetencií žiakov.
PREČO SA NAŠA ŠKOLA ZAPOJILA DO PROJEKTU???
Zámerom zapojenia sa našej školy do projektu bolo efektívnejšie realizovanie inklúzie, ktorú naša škola realizuje „oficiálne“ od školského roku 2009/2010, kedy boli na škole integrovaní prví žiaci. Ešte pred rokom 2009, kedy termín „integrácia“ vstúpil do školskej legislatívy, naša škola zareagovala na potreby praxe a začala s implementovaním princípov inklúzie v rámci vlastných, aj keď v tom čase, priekopníckych podmienok. Vytvorila miesto špeciálneho pedagóga, neskôr školského logopéda, psychológa a niekoľko miest pre asistentov učiteľa. Počet týchto zamestnancov však nepokrýval reálne potreby zdravotne znevýhodnených žiakov a ich narastajúci počet.
Napriek tomu, že na našej škole v súčasnosti pracuje niekoľko odborných zamestnancov, vnímali sme ako nevyhnutné, aby boli vytvorené ďalšie pracovné mesta pre asistentov učiteľa a tiež, aby bolo na škole vytvorené miesto sociálneho pedagóga, nakoľko podobne ako iné školy v posledných rokoch aj my zaznamenávame intenzívny nárast žiakov s rôznymi poruchami. Nejedná sa pritom len o žiakov s „ ľahšími“ formami porúch ako sú napr. poruchy učenia (tzv. dys-) alebo poruchy pozornosti. Evidujeme narastajúci počet žiakov s „novými“ neurologickými a psychiatrickými poruchami ako sú napr. poruchy autistického spektra, poruchy správania a emócií, nadaní žiaci a iné. Požiadavky, ktoré sú na pedagogických a odborných zamestnancov týchto žiakov kladené, narastajú.
Vďaka projektu boli od 09/2020 na našej škole vytvorené tri pracovné miesta pre ASISTENTOV UČITEĽA a jedno pracovné miesto pre SOCIÁLNEHO/ŠPECIÁLNEHO PEDAGÓGA.
ÚLOHOU ASISTENTOV UČITEĽA bude uľahčovať adaptáciu žiakov, pomáhať pri prekonávaní bariér, ktoré plynú zo zdravotného znevýhodnenia, spoluorganizovanie činnosti žiakov počas výchovno-vzdelávacieho procesu v súlade s pokynmi učiteľa, resp. odporúčaní člena inkluzívneho tímu, vykonávanie pedagogického dozoru počas prestávok, pomoc pri príprave učebných pomôcok, sprevádzanie žiakov pri aktivitách mimo školy a iné.
ÚLOHOU SOCIÁLNEHO/ŠPECIÁLNEHO PEDAGÓGA bude realizovať činnosti týkajúce sa poradenstva a prevencie sociálno-patologických javov na škole, práca s triednymi kolektívmi na vytvorení lepšej atmosféry a klímy, úzka spolupráca s triednymi učiteľmi pri riešení problémov v triede, spolupráca s miestnymi výchovno- vzdelávacími inštitúciami a inými odborníkmi.
Veríme, že vytvorením nových pracovných miest pre asistentov učiteľa a miesta pre sociálneho pedagóga, ktorého doplníme medzi členov už existujúceho inkulzívneho tímu na našej škole, zabezpečíme zdravotne znevýhodneným žiakom ale aj ostaným žiakom, rodičom a pedagógom našej školy kvalitný a efektívny odborný a podporný servis.
V rámci tohto projektu sa od školského roku 2023/2024 vytvorila pozícia školského digitálneho koordinátora.
Úlohou školského digitálneho koordinátora je koordinovať informatizáciu a vzdelávanie prostredníctvom digitálnych technológií s cieľom podporiť transformáciu vzdelávania a školy pre 21. storočie, resp. digitálnu budúcnosť.
Poskytuje:
- poradenstvo a odbornú pomoc v oblasti zavádzania nových digitálnych metód do vzdelávania,
- spätnú väzbu pedagogickým zamestnancom školy v uplatňovaní a využívaní digitálnych metód, foriem a didaktických prostriedkov vo výchove a vzdelávaní,
- vzdelávanie zamestnancov v oblasti využívania digitálneho obsahu alebo foriem práce s digitálnym obsahom,
- aktuálny digitálny materiál ku vzdelávacím štandardom vyučovacích predmetov alebo vzdelávacích oblastí,
- pravidelnú informovanosť o aktuálnych možnostiach využívania digitálnych technológií vo výchove a vzdelávaní a možnostiach zabezpečenia kybernetickej bezpečnosti,
- poradenstvo v rámci digitálnych technológií,
- administráciu online testovaní,
- dostupnosť externých vzdelávacích zdrojov.