Zápis do 1. ročníka
Pravidlá plnenia povinnej školskej dochádzky stanovuje zákon č.245/ 2008 Z. z o výchove a vzdelávaní (školský zákon). Každý rodič, resp. zákonný zástupca s trvalým pobytom na území SR je povinný prihlásiť dieťa, ktoré dovŕši k 31. 8. v príslušnom kalendárnom roku šiesty rok života, do prvej triedy základnej školy. Povinnosť prihlásiť dieťa na zápis má aj rodič, ktorého dieťa malo odloženú školskú dochádzku.
PRAKTICKÉ RADY PRE RODIČOV
K ZÁPISU DETÍ DO 1. ROČNÍKA
Zápis sa uskutoční v dvoch častiach:
1. časť - vyplnenie elektronickej prihlášky, ktorá bude sprístupnená do 2.4.2025. Zákonný zástupca vypíše elektronickú prihlášku a odošle ju. Rodič, ktorý vyplní elektronickú prihlášku dostane na svoj mail presné informácie o priebehu zápisu. Formulár elektronickej prihlášky na zápis do 1. ročníka nájdete v menu na hlavnej stránke v označení ELEKTRONICKÁ PRIHLÁŠKA.
Okrem elektronickej prihlášky je zákonný zástupca povinný vyplniť a poslať mailom ako prílohu DOPLŇUJÚCI DOTAZNÍK a zásady VÝCHOVY A VZDELÁVANIA (dostupný na hornej lište hlavnej stránky školy v sekcii 1. stupeň a po kliknutí pod označením TLAČIVÁ) a odoslať ich na mailovú adresu: skola@bernolaka.sk
2. časť - osobné stretnutie s dieťaťom a rodičom v škole podľa určeného harmonogramu. Harmonogram s časovou ponukou, kde sa budete môcť zapísať, bude zverejnený na stránke školy. Obsahom osobného stretnutia bude rozhovor dieťaťa s pani učiteľkami a splnenie krátkych úloh na posúdenie školskej pripravenosti a rozhovor s rodičom o priebehu zápisu.
Na zápis dieťaťa do školy zákonný zástupca prinesie kópiu RODNÉHO LISTU DIEŤAŤA (ak tak neurobil pri elektronickej prihláške) a preukáže sa občianskym preukazom.
Na zápise stačí účasť jedného zákonného zástupcu. Ak sa zákonní zástupcovia dohodnú, že písomnosti podpisuje len jeden z nich, prinesú o tejto skutočnosti na zápis podpísané písomné vyhlásenie - Príloha - Písomné vyhlásenie zákonných zástupcov
V prípade, že dieťa v minulosti absolvovalo niektoré z odborných vyšetrení (napr. psychologické, špeciálnopedagogické, logopedické psychiatrické a iné), je potrebné doručenie týchto kópií k zápisu.
Ak bude dieťa po absolvovaní zápisu do školy prijaté, na základe písomného oznámenia, ktoré rodič obdrží, bude škola žiadať poplatok na školské pomôcky v hodnote 30 € (sada pracovných zošitov na písanie, prvouku, Hejného matematiku, anglický jazyk, a i.).
ODKLAD POVINNEJ ŠKOLSKEJ DOCHÁDZKY
Ak zákonný zástupca žiada pre svoje dieťa odklad povinnej školskej dochádzky, je potrebné oň požiadať. V roku 2021 vstúpili do platnosti zmeny. Termín „odklad školskej dochádzky“ sa zrušil a nahradil ho termín “pokračovanie v plnení povinného predprimárneho vzdelávania“. Tlačivo „Žiadosť o pokračovanie v plnení predprimárneho vzdelávania“ je dostupné na hornej lište hlavnej stránky školy v sekcii 1. stupeň a po kliknutí pod označením TLAČIVÁ). Túto žiadosť adresujete pani riaditeľke KZŠ s MŠ A. Bernoláka alebo odošlite mailom ako prílohu na mailovú adresu: skola@bernolaka.sk
K žiadosti je potrebné doložiť:
● diagnostickú správu z absolvovania testov školskej zrelosti (TŠZ) v poradenskom zariadení*
● potvrdenie všeobecného lekára
● informovaný súhlas zákonného zástupcu
Na testy školskej zrelosti je potrebné objednať sa telefonicky v niektorom z poradenských centier. V Martine fungujú dve poradenské centrá: Súkromné centrum špeciálno-pedagogického poradenstva, Bagarova 30, Martin (0911961118) alebo Centrum poradenstva a prevencie, Červenej armády 1, Martin (043 430 20 21). Správu z diagnostického vyšetrenia vyhotovenú centrom je potrebné po obdržaní doručiť do školy.
Elektronické prihlášky do 1. ročníka
prijímame do 2. apríla 2025.
KRITÉRIA PRIJÍMANIA ŽIAKOV
Vzhľadom na kapacity KZŠ s MŠ A. Bernoláka a aktuálnu situáciu budú v školskom roku 2025/26 prednostne prijímané do 1. ročníka deti našej MŠ a súrodenci žiakov navštevujúcich našu katolícku školu.
UŽITOČNÉ INFORMÁCIE NA ZÁVER
Začiatok školskej dochádzky je pre dieťa náročný prechod zo sveta hier do sveta povinností a preto by do prvých ročníkov mali byť prijaté deti, u ktorých je predpoklad, že budú zvládať požiadavky školy bez väčších ťažkostí. Rozhodujúcim kritériom pri posudzovaní školskej zrelosti je vek. Ak dieťa k 31. augustu aktuálneho kalendárneho roka dovŕši 6 rokov, malo by od septembra začať povinnú školskú dochádzku. Pri zápise sa kladie dôraz na telesnú a psychickú zrelosť dieťaťa a tiež jeho motorické schopnosti. Ak má dieťa zdravotný problém alebo je nejakým iným spôsobom znevýhodnené (je hyperaktívne, má poruchu komunikácie, zraku, sluchu a pod.), mal by rodič vo vlastnom záujme a predovšetkým v záujme svojho dieťaťa o tejto skutočnosti pri zápise informovať.
Pokiaľ sa zákonný zástupca rozhodne zmeniť školu dieťaťa dodatočne po zápise, musí to oznámiť predchádzajúcej škole najneskôr do konca augusta a dokladovať písomným rozhodnutím zo školy (priniesť jeho kópiu), kde dieťa prijali.
Dôvody na pokračovanie v plnení povinného predprimárneho vzdelávania (odklad školskej dochádzky)
O pokračovaní v plnení povinného predprimárneho vzdelávania požiada zákonný zástupca v prípade, ak dieťa nedosahuje školskú spôsobilosť, alebo pochádza zo sociálne znevýhodneného prostredia (nedosiahlo potrebnú zrelosť v niektorej z hlavných vývojových oblastí vývinu dieťaťa - telesnej, mentálnej, sociálnej a emocionálnej, má zdravotné problémy a iné). K žiadosti je potrebné priložiť potvrdenie príslušného poradenského zariadenia, potvrdenie všeobecného lekára a informovaný súhlas oboch zákonných zástupcov.
Po absolvovaní pokračovania v predprimárnom vzdelávaní je zákonný zástupca povinný opäť zapísať dieťa do 1. ročníka ZŠ a to v nasledujúcom školskom roku v termíne, ktorý určí zriaďovateľ všeobecne záväzným nariadením.
Odklad školskej dochádzky sa najčastejšie odporúča dieťaťu, ktoré:
● je nezrelé, neposedné, netrpezlivé, nesústredené, nepozorné, hravé
● má problémy s výslovnosťou alebo nevie formulovať jednoduché vety
● nevydrží sa sústrediť na jednu činnosť a nezapamätá si vetu
● nedokáže sa orientovať v čase, neovláda priestorovú orientáciu
● nevie dodržiavať základnú hygienu, samostatne sa obliekať , obúvať, vyzliekať, nevie jesť príborom
● nepozná údaje o sebe (rodine, adresu, svoj vek)
● nemá záujem o učenie, nie je prirodzene zvedavé na nové veci, nekladie zvedavé otázky
● narodilo sa medzi májom a augustom pred šiestimi rokmi
● je príliš malé na to, aby mohlo sedieť v školskej lavici
Možnosť predčasného nástupu do školy
Vo výnimočnom prípade môže dieťa zahájiť školskú dochádzku PREDČASNE (tzn. pred dovŕšením 6. roku života), ale VÝHRADNE po odporúčaní niektorého z poradenských zariadení, v ktorom absolvovalo diagnostické vyšetrenie. Samotný zápis ale neslúži na diagnostiku dieťaťa.
BUDÚCI PRVÁK BY MAL:
● mať primerané poznatky o okolí, primerane rozvinutú úroveň reči a myslenia
● vedieť sa sústrediť a zotrvať pri činnosti cca 15 – 20 min
● správne vyslovovať všetky hlásky, obohacovať svoju slovnú zásobu, neskákať do reči hovoriacemu, zachytiť, správne pochopiť otázku a zapamätať si pokyn
● vyjadrovať sa plynulo aj v zložitejších vetách, rozprávať obsah krátkej rozprávky (zážitku) a rozumieť obsahu;
● samostatne sa obliecť a obuť, pozapínať si gombíky a zaviazať šnúrky;
● samostatne sa najesť príborom a samostatne sa obslúžiť na WC;
● kresliť tak, že línie sú pevné a neroztrasené, mať správny úchop písacieho nástroja
● nakresliť postavu so všetkými základnými znakmi;
● vystrihnúť jednoduchý tvar podľa predkreslenej čiary;
● poznať základné farby; spočítať predmety do "päť";
● naučiť sa naspamäť detskú pesničku alebo básničku, vysloviť krátke slovo samostatne po hláskach;
● orientovať sa v priestore, kde je "vpredu", "vzadu", "hore", "dole", "vpravo", "vľavo".
Nemenej dôležitá je u budúceho prváka oblasť správania a emocionálna zrelosť
● začatú prácu alebo hru vždy dokončí, nezačína neustále niečo nové, neodbieha;
● na nové prostredie a osoby si zvyká bez väčších problémov (neplače, neskrýva sa za rodičov, neuteká, nespráva sa maznavo);
● väčšinou sa hráva spoločne s deťmi (v kolektíve), nestráni sa ich spoločnosti, nie je medzi deťmi bojazlivý, plačlivý, ustráchaný;
● nie je agresívny, spory s deťmi dokáže riešiť väčšinou bez bitky, hádky, vzdorovitosti;
● v jeho správaní by sa nemali prejavovať zlozvyky
CHCETE DAŤ DIEŤA NA ZŠ V ZAHRANIČÍ?
Rodič má právo rozhodnúť sa, že jeho dieťa bude navštevovať základnú školu v zahraničí. Vzhľadom na skutočnosť, že školská dochádzka je povinná, štát si ponecháva istú formu kontroly. Zákonnú povinnosť zapísať dieťa do základnej školy na Slovensku majú rodičia, ktorí sú občanmi SR a takisto aj ich dieťa má slovenské občianstvo, bez ohľadu na to, kde žije. Ak však má dieťa dvojité občianstvo, rodič tak urobiť nemusí, pokiaľ navštevuje školu v danom štáte podľa jeho legislatívy. Pri zápise potom rodič túto skutočnosť oznámi.
Zákonný zástupca musí písomne požiadať riaditeľa o povolenie navštevovať ZŠ v zahraničí. To musí obsahovať meno, priezvisko a bydlisko dieťaťa, jeho rodné číslo, názov a adresu školy, ktorú bude v zahraničí navštevovať. V prípade, že sa dieťa bude v zahraničí zdržovať dlhodobo aj predpokladanú dĺžku pobytu v zahraničí a adresu bydliska v zahraničí.
Riaditeľ by mal posúdiť, či nie sú isté pochybnosti o žiadateľovi - napríklad pri rozvedených rodičoch, či sa o dieťa nezaujíma odbor sociálnych vecí a pod. V prípade dlhodobejšieho pobytu mimo územia SR zákonný zástupca prihlási žiaka do školy do 15 dní od jeho príchodu do krajiny pobytu a do 30 dní oznámi spôsob plnenia školskej dochádzky žiaka riaditeľovi kmeňovej školy.
Na konci každého školského roku by takéto dieťa malo byť v kmeňovej škole preskúšané z vybraných predmetov. Zákon umožňuje vykonať skúšku aj za dva, tri, najviac však za všetky ročníky po ukončení 4. alebo 9. ročníka. Predmety, z ktorých sa má skúška vykonať, ako aj jej obsah, určí riaditeľ príslušnej školy. Povinným predmetom je vyučovací jazyk, vlastiveda a dejepis.
Termín skúšky dohodne s riaditeľom zákonný zástupca žiaka do 15. mája kalendárneho roka, v ktorom má skúšku vykonať. Žiak môže zo závažných dôvodov, najmä veľkej vzdialenosti a dostupnosti ku kmeňovej škole, vykonať skúšku aj na inej škole v SR, a to po dohode zákonného zástupcu žiaka s riaditeľom školy, v ktorej sa má skúška vykonať.
Žiakovi, ktorý vykonal úspešne skúšku z predmetov, ktoré sa na škole v zahraničí nevyučujú, škola vydá vysvedčenie. Stredisko na uznávanie dokladov o vzdelaní na žiadosť zákonného zástupcu žiaka alebo riaditeľa kmeňovej školy vydá odborné stanovisko k uznaniu časti štúdia na škole v zahraničí a prevedie hodnotenie žiaka na škole v zahraničí do slovenskej klasifikačnej stupnice.