Novinky

          • Rozlúčka žiakov 9.B so školou

          • Na našej škole sa už stalo milou tradíciou, že žiaci deviateho ročníka sa na konci školského roka rozlúčia so školou prostredníctvom zábavného programu. Tento rok si žiaci 9.B triedy pripravili originálnu rozlúčku, v ktorej využili obľúbenú online kvízovú platformu Kahoot.

            Prvý kvíz bol zameraný na hádanie žiakov podľa fotografií z ich ranného detstva. Druhá hra priniesla množstvo otázok a spomienok na spoločné zážitky, ktoré počas rokov v triede zažili. O zábavu a úsmevné momenty nebola núdza.

            Súčasťou programu bola aj aktivita pre triednu učiteľku, ktorá mala podľa hlasu rozpoznať všetkých svojich žiakov. Potvrdilo sa, že ich pozná naozaj veľmi dobre – úspešne uhádla každého z nich.

            Nechýbalo ani video, prostredníctvom ktorého si žiaci spolu so svojimi učiteľmi pripomenuli množstvo pekných chvíľ a spomienok z deviatich rokov strávených na našej škole.

            Emotívnym vyvrcholením rozlúčky bol prejav, v ktorom poďakovali vedeniu školy, učiteľom, asistentom i ostatným zamestnancom za ich podporu, trpezlivosť a pomoc počas školských rokov. Ako prejav vďaky odovzdali každému učiteľovi a asistentovi kvietok, čím vytvorili veľmi milú a dojímavú atmosféru.

            Žiakom 9.B prajeme veľa úspechov na ich ďalšej životnej a študijnej ceste. Veríme, že na roky strávené na našej škole budú spomínať s úsmevom a že si odnesú nielen vedomosti, ale aj množstvo krásnych zážitkov a priateľstiev.

          • Úspech, ktorý si zaslúži uznanie: Naša žiačka prevzala ocenenie z rúk primátora

          • Každoročne na konci školského roka primátor mesta Martin oceňuje najúspešnejších žiakov škôl pôsobiacich na jeho území. Ani tento rok nebol výnimkou. Medzi ocenenými nechýbala žiačka našej školy, Barborka R. z triedy 9.B. Počas celého štúdia dosahovala výborné výsledky a aktívne sa zapájala do mnohých školských i mimoškolských aktivít. Svedomito a úspešne reprezentovala školu v rôznych vedomostných súťažiach, podieľala sa na organizácii školských podujatí a ochotne sa zapájala aj do charitatívnych a duchovných aktivít. Jej záujem o vzdelávanie, zodpovedný prístup a široký rozhľad potvrdil aj úspech na prijímacích skúškach na bilingválne gymnázium, kde sa umiestnila na prvom mieste.

            Napriek svojim úspechom zostala vždy skromná, priateľská a ochotná pomôcť druhým. Sme radi, že jej snaha a usilovnosť boli ocenené Barborka je pre našu školu príkladom žiačky, na ktorú budeme s hrdosťou a vďačnosťou spomínať.

          • Beseda s mladým ornitológom Ondrejom

          • Jeden z deviatakov na našej škole sa vo voľnom čase venuje pozorovaniu a fotografovaniu vtákov priamo v ich prirodzenom prostredí. O vtáky sa zaujíma už od detstva, vyhľadáva ich v rôznych lokalitách po celom Turci a sleduje ich život, správanie i charakteristické zvuky. Je to Ondrej Švec, ktorý sa zaoberá ornitológiou, čiže štúdiom vtákov. Potešilo nás, že prijal pozvanie na hodinu biológie do 5. ročníka, kde nám formou prezentácie predstavil viaceré druhy vtákov žijúce v lesnom, vodnom, lúčnom a poľnom ekosystéme, o ktorých sa piataci učili na hodinách biológie alebo nám rozšíril vedomosti o vtáky, ktoré nie sú v učebnici. Ondrej nám pútavo rozprával o ďatľoch, sovách, rybárikovi riečnom ako aj o jeho obľúbenom včelárikovi zlatom. Dozvedeli sme sa napríklad, že najmenším vtáčikom na Slovensku, ale i v celej Európe je králik zlatohlavý s hmotnosťou približne 7 gramov, alebo že našim najvzácnejším druhom sýkorky je sýkorka chochlatá. Predstavil nám sovy, najväčšiu výra skalného či najmenšiu a to kuvička vrabčieho, ale aj ďalšie vzácne druhy vtákov ako napríklad hlucháňa hôrneho. Zaujímavé boli aj informácie o dropovi veľkom, najťažšom lietajúcom vtákovi Slovenska a Európy. Na Slovensku ich žije už len niekoľko párov, najmä na Sysľovských poliach na západe krajiny, kde sa ochranári snažia vytvárať podmienky na ich zachovanie. Spomenul aj ďalšie zaujímavé druhy, napríklad kúdelníčku lužnú či kačičku mandarínsku, našu najpestrejšiu kačicu, ktorú možno pozorovať aj v okolí Londýna. Svoje rozprávanie obohatil o príbeh, ktorý zažil s chrapkáčom poľným. Vábil ho na zvuk vo vysokej tráve, na Kláštorských lúkach a prišiel ku nemu na vzdialenosť jedného metra. Začal chrapkať veľmi nahlas až sa zľakol ale nevidel ho cez vysokú trávu. Ondrejovi ďakujeme za pútavé rozprávanie, krásne fotografie a množstvo nových poznatkov. Verím, že svojím nadšením pre prírodu inšpiroval aj ďalších mladých pozorovateľov vtákov.

                                                                                                                                       -bel-

          • Magická cesta po Európe

          • Magical Journey Through Europe je eTwinningový projekt, na ktorom v priebehu dvoch rokov pracovali terajší siedmaci "Lobozovci". Realizoval sa prostredníctvom platformy European School Education a žiakom ponúkol interaktívne spoznávanie nášho kontinentu. V online priestore sa dozvedeli o geografii, histórii, kultúre, ekonomike, ale aj o každodenných zvyklostiach rôznych európskych krajín. Spolu s rovesníkmi zo zahraničia na tejto magickej poznávacej ceste navštívili Grécko, Španielsko, Rumunsko, Litvu, Poľsko, Slovinsko, Chorvátsko, Taliansko, Portugalsko, Ukrajinu, Maďarsko a Českú republiku.

            Súčasťou projektu boli rôzne aktivity, napr. virtuálne výlety, kultúrne výmeny, tvorba prezentácií, zábavných i edukatívnych hier a puzzle či videí, vďaka ktorým si žiaci prehĺbili chápanie a rešpekt voči európskej rôznorodosti. Našou najobľúbenejšou činnosťou bolo varenie - skúšanie cudzokrajných receptov a ochutnávanie kulinárskych noviniek - a tvorba prezentácií.

          • Oznam o ukončení školského roka

          • Milí rodičia a žiaci, 

            oznamujeme Vám, že školský rok 2025/2026 sa končí

            dňa 30. 6. 2026 o 8.00 hod. 

            slávnostnou svätou omšou v Kostole Sedembolestnej Panny Márie na Severe.

             

            Po svätej omši         ● žiaci 1. stupňa odchádzajú do školy s triednymi pani učiteľkami na

                                                záverečné vyhodnotenie

                                             ● žiaci 2. stupňa budú mať vyhodnotenie šk. roka v kostole a potom

                                                odchádzajú do školy

            Predpokladané ukončenie odovzdávania vysvedčení bude o 10.30 – 11.00 hod.

            Obedy sa budú vydávať od 10.30 do 12.00 hod.

            Zároveň oznamujeme, že prevádzka MŠ a ŠKD bude v tento deň skrátená do 12.30 hod. z dôvodu záverečnej porady.

            Za porozumenie ďakujeme.

            V Martine 23.6.2026                                                            

             

          • Mushing

          • Vďaka spolupráci s trénerom Tomášom Kalnickým mali v pondelok žiaci i učitelia jedinečnú príležitosť spoznať musherský šport, ktorému sa venuje športový klub Shanaya Stars. Počas 45 minútovej prezentácie sa zábavnou formou oboznámili s týmto športom a tiež so starostlivosťou o športových psov, ktoré sú jeho neoddeliteľnou súčasťou. Deti mali možnosť vidieť ich zblízka, dotknúť sa ich, zoznámiť sa s musherskou technikou a dozvedieť sa viac o tomto jedinečnom športe, ktorý spája športový výkon, prírodu a spoluprácu človeka so psom.

          • Koncoročný školský šachový turnaj

          • Včera bol pre šachistov deň, kedy mohli zúžitkovať všetky nadobudnuté vedomosti a skúsenosti a pretaviť ich do výhry v koncoročnom školskom šachovom turnaji. Turnaja sa zúčastnilo 18 našich žiakov z 1. a 2. stupňa, ktorí boli rozdelí do troch kategórií A,B,C. V každej z nich bolo 6 hráčov a celkovo každý hráč odohral 5 zápasov. V každej kategórií boli ocenení traja najlepší hráči avšak žiaden z hráčov neodišiel na prázdno. Víťazom srdečne blahoželáme a porazeným prajeme veľa úspechov a výhier v ďalšom šachovom turnaji. 

          • Rakeťáci v pizzérii

          • Víťazstvo na Bernoláckej olympiáde nám prinieslo nielen radosť z úspechu, ale aj chutnú odmenu. V piatok 12. júna sme si uplatnili poukaz do pizzérie, ktorý sme získali za 1. miesto. Spoločne sme si vybrali pizzu podľa vlastnej chuti a príjemné predpoludnie sme strávili so spolužiakmi pri hrách na ihrisku.

            Počas spoločného posedenia sme si zaspomínali na disciplíny, ktoré nás doviedli k víťazstvu – jazdu na mini bicykloch, streľbu z luku, prenášanie vody pomocou špongie, preskakovanie švihadla či ďalšie tímové a športové úlohy.

            Vďaka spolupráci, vzájomnej podpore a veľkému nasadeniu sa nám podarilo získať 1. miesto v celej olympiáde. Výborná pizza a čas strávený spolu boli príjemnou odmenou a krásnym zakončením nášho úspechu.

          • Matematický klokan

          • Matematický klokan je medzinárodná matematická súťaž pre žiakov základných a stredných škôl. Vyhlasovateľom súťaže je asociácia Kangourou sans frontiéres so sídlom v Paríži. Organizátorom na  Slovensku je Talentída, n. o. Tento rok súťaž prebehla 25. marca v 1 642 školách so 77 244 súťažiacimi na Slovensku. A ako to celé dopadlo? Medzi úspešných riešiteľov sa podarilo prebojovať Timotejovi M. a Dávidovi R. z 5. A triedy; Jakubovi K., Matúšovi V., Jurajovi H. a Lukášovi K. zo 6. A triedy; Matiasovi G., Zuzane Š. a Diane T. zo 6. B triedy; Dávidovi D., Filipovi G. a Lucasovi W. z triedy 7. A; Jánovi K. z triedy 7. B a ôsmačkám Anne M. a Janke H. Srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov v ďalších, nielen matematických, súťažiach.

          • ENGLISH STAR 2026

          • English star je medzinárodná súťaž v anglickom jazyku pre žiakov základných škôl a 8.ročných gymnázií. Jej hlavným poslaním je propagovať a popularizovať anglický jazyk ako vyučovací predmet, ale aj zábavnou formou motivovať žiakov k úspešnému riešeniu písomných testov. Píšu ho z učiva ročníka, ktorý navštevujú. Súťaž dáva príležitosť zažiariť. V našej škole dnes počas vyhodnotenia žiarilo 23 chlapcov a dievčat. V prvom ročníku sú dve hviezdičky, v druhom jedna, v treťom dve, v štvrtom štyri, v piatom ich je osem, v šiestom tri a v siedmom tiež tri hviezdy.

            Všetci žiaci dostali za účasť v súťaži diplom a pero, najmladšie hviezdičky aj šnúrky na krk, dve hviezdy z prvého stupňa Martin Mukesh V. a Terezka Bhakti V. a Michal K.z druhého stupňa, ktorí napísali test na sto percent, získali za odmenu aj kalkulačku a USB kľúč.

            Tešíme sa zo záujmu a prajeme veľa úspechov v ďalšom štúdiu angličtiny.

          • Z hokejových MS späť do školských lavíc: Strieborný Oliver Botka priniesol na Bernoláčku motiváciu aj svedectvo viery.

          • Oliver Botka, bývalý žiak katolíckej školy a úspešný reprezentant Slovenska do 18 rokov na Majstrovstvách sveta v hokeji prišiel medzi svojich bývalých učiteľov a žiakov, aby sa podelil o svoje dojmy nielen z majstrovstiev ale zaspomínal si aj na časy dávno minulé, keď sedel v školskej lavici na Bernoláčke.

            Oliver ocenil prístup pedagógov školy, atmosféru pokoja, porozumenie aj ústretovosť školy, ktorá mu pomohla spolu s rodinou zvládnuť náročnú dvojkombináciu - škola, hokej. Na besedu s ním prišlo všetkých desať tried na druhom stupni. Oliver nezabudol pripomenúť aj svoje osudové stretnutie s martinským dekanom Paľkom Gerom, ktorý ho priviedol k viere. Vďaka nemu pristúpil k sviatostiam a aktívne uplatňuje vieru v Boha, ktorý ho sprevádza na jeho ceste. Pred každým zápasom sa prežehná aj pomodlí. Žiaci mali počas besedy aj priestor na otázky, spoločnú fotografiu so strieborným medailistom z MS. A samozrejme nechýbala ani autogramiáda.

            Sme radi, že naša škola pripravila do života takéhoto výnimočného človeka.

            Boďo, nech sa ti naďalej darí v škole aj v hokeji, nech si zdravý a požehnaný!

          • Veľkí malým – Putovanie ZOO

          • Žiaci 9. ročníka pripravili pre svojich kamarátov z materskej školy zábavné a poučné dopoludnie plné aktivít na tému Zvieratká. Na malých návštevníkov čakalo niekoľko zaujímavých stanovíšť, na ktorých si mohli vyskúšať rôzne úlohy, otestovať svoje vedomosti a zároveň sa dozvedieť nové informácie zo sveta zvierat.

            Deti hľadali ukryté zvieratká a priraďovali ich do prostredia, v ktorom žijú. Vyskúšali si aj pohybové aktivity, pri ktorých skákali cez prekážky ako malé koníky. Veľký úspech malo stanovište s rozbúreným morom, kde pátrali po morských živočíchoch, či úloha so zvukmi exotických zvierat, ktoré mali podľa sluchu správne identifikovať.

            Škôlkari si precvičili pozornosť aj pamäť pri pexese s domácimi zvieratami, priraďovali stopy lesným zvieratám a hľadali ukryté vtáky v korunách stromov. Zaujímavou výzvou bolo aj zbieranie vody pre púštne zvieratá. Nechýbalo ani poznávanie života včielok či hľadanie dážďoviek ukrytých vo fazuli.

            Po absolvovaní všetkých stanovíšť nasledovalo slávnostné vyhodnotenie. Za svoju šikovnosť, snahu a nadšenie získali všetci škôlkari diplom a sladkú odmenu v podobe veľkej lízanky.

            Ďakujeme žiakom 9. ročníka za ich zodpovednú prípravu, kreativitu a ochotu venovať svoj čas mladším kamarátom. Veríme, že si škôlkari odniesli množstvo pekných zážitkov a nových poznatkov zo sveta zvierat.

          • Veľkí malým – Putovanie ZOO

          • Žiaci 9. ročníka pripravili pre svojich kamarátov z materskej školy zábavné a poučné dopoludnie plné aktivít na tému Zvieratká. Na malých návštevníkov čakalo niekoľko zaujímavých stanovíšť, na ktorých si mohli vyskúšať rôzne úlohy, otestovať svoje vedomosti a zároveň sa dozvedieť nové informácie zo sveta zvierat.

            Deti hľadali ukryté zvieratká a priraďovali ich do prostredia, v ktorom žijú. Vyskúšali si aj pohybové aktivity, pri ktorých skákali cez prekážky ako malé koníky. Veľký úspech malo stanovište s rozbúreným morom, kde pátrali po morských živočíchoch, či úloha so zvukmi exotických zvierat, ktoré mali podľa sluchu správne identifikovať.

            Škôlkari si precvičili pozornosť aj pamäť pri pexese s domácimi zvieratami, priraďovali stopy lesným zvieratám a hľadali ukryté vtáky v korunách stromov. Zaujímavou výzvou bolo aj zbieranie vody pre púštne zvieratá. Nechýbalo ani poznávanie života včielok či hľadanie dážďoviek ukrytých vo fazuli.

            Po absolvovaní všetkých stanovíšť nasledovalo slávnostné vyhodnotenie. Za svoju šikovnosť, snahu a nadšenie získali všetci škôlkari diplom a sladkú odmenu v podobe veľkej lízanky.

            Ďakujeme žiakom 9. ročníka za ich zodpovednú prípravu, kreativitu a ochotu venovať svoj čas mladším kamarátom. Veríme, že si škôlkari odniesli množstvo pekných zážitkov a nových poznatkov zo sveta zvierat.

          • Ročníkové hody s patrónom sv. Antonom Paduánskym v znamení dobrovoľníctva

          • Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov prijatím rezolúcie A/RES/78/127 dňa 23. decembra 2023 vyhlásilo rok 2026 za Medzinárodný rok dobrovoľníctva pre udržateľný rozvoj. Pri príležitosti ročníkových hodov žiakov 9. ročníka, ktorých patrónom je svätý Anton Paduánsky, sme sa zamýšľali nad významom dobrovoľníctva a nezištnej služby druhým. Deň sme začali slávením svätej omše v Kostole Sedembolestnej Panny Márie na Severe, počas ktorej sme sa spoločne uvažovali nad hodnotou služby a pomoci blížnym. Uvedomili sme si, že aj malé skutky dobroty a nezištnej pomoci môžu mať veľký význam a stať sa svetlom pre druhých.

            Následne sme navštívili Domov sociálnych služieb Medik-M, kde sme strávili príjemné chvíle so seniormi. Spoločne sme sa zapájali do rôznych aktivít a hier, rozprávali sa a spríjemňovali si navzájom deň. Klientom, ktorí sú odkázaní na pobyt na lôžku, sme čítali rozprávky alebo sme sa s nimi jednoducho porozprávali. Aj takéto drobné prejavy pozornosti priniesli veľa radosti a úsmevov.

            Po návrate do školy nás navštívili pracovníčky Žilinského dobrovoľníckeho centra, ktoré nám priblížili podstatu a význam dobrovoľníctva. Prostredníctvom zaujímavých aktivít a diskusií nám ukázali, ako môžeme pomáhať vo svojom okolí a prečo je dobrovoľníctvo dôležité pre spoločnosť aj pre osobný rast človeka.

            Tento deň nám pripomenul, že dobrovoľníctvo nie je len o veľkých skutkoch, ale najmä o ochote venovať svoj čas, pozornosť a pomoc tým, ktorí ju potrebujú. Veríme, že skúsenosti a zážitky z tohto dňa nás budú motivovať k vnímavosti voči potrebám druhých aj v každodennom živote.

          • NASÝŤME ŠKOLU

          • Do projektu s názvom Nasýťme školu sme sa ako škola zapojili od 1.apríla tohto roka. Organizuje ho spoločnosť Mary´s Meals - medzinárodné charitatívne hnutie, ktoré účinne bojuje proti hladu vo svete podávaním jedla deťom v školách v najchudobnejších komunitách sveta. Víziou hnutia je, aby každé dieťa dostalo jedno jedlo denne v mieste svojho vzdelávania a aby sa tí, ktorí majú viac, ako potrebujú, delili s tými, ktorým chýbajú aj tie najzákladnejšie veci.

            Prostredníctvom programu NASÝŤME ŠKOLU môžno zabezpečiť celoročné školské stravovanie deťom v konkrétnej škole v jednej z najchudobnejších oblastí sveta. Deti tak dostanú výživné jedlo počas celého školského roka. Dodáva im energiu na učenie, pomáha dosahovať lepšie výsledky a umožňuje im získať vzdelanie, ktoré otvára cestu von z chudoby. Model školského stravovania zároveň uľahčuje život rodinám týchto detí a prináša impulz pre rozvoj celej komunity.Zbierka trvá 12 mesiacov, počas ktorých sa má dosiahnuť cieľová suma. Jej výška závisí od počtu detí v škole. Stačí jednoduchý výpočet: 22 € × počet zapísaných žiakov = stravovanie pre celú školu na jeden rok.

            Škola, ktorú sa počas jedného roka pokúsime nasýtiť my, sa nachádza v lokalite Mtimbasonjo v Zambii. Má 200 žiakov – 103 dievčat a 97 chlapcov. Cieľová suma, ktorá nasýti všetkých žiakov tejto školy je 4 400 eur.

            K dnešnému dňu sa nám podarilo zabezpečiť jedlo na jeden rok pre 103 detí.

            Srdečne ďakujeme za príspevky, ktoré darovali žiaci, rodičia, učitelia, priatelia našej školy a iní Bohu známi darcovia na akciách a podujatiach, ktoré sme s týmto cieľom zorganizovali. Boli to RAŇAJKY SO ZMŔTVYCHVSTALÝM, TRŽNICA DARČEKOV KU DŇU MATIEK, BURZA HRAČIEK A CITRONÁDA.

            Naša zbierka bude pokračovať v novom školskom roku, tešíme sa na stretnutia pri ďalších akciách a veríme, že sa nám do 1.apríla 2027 podarí spoločnými silami cieľovú sumu nazbierať.

            "Ale nezabúdajte na dobročinnosť a vzájomnú pomoc, lebo v takých obetách má Boh záľubu. "(Hebrejom 13:16)

          • Bernolácka olympiáda 2026

          • Na Bernoláckej olympiáde sa v sobotu 6. júna stretli predstavitelia tenisu, futbalu, hokeja, plávania, volejbalu, basketbalu, ale aj cyklisti, ba dokonca aj atletická elita.

            V rôznych športových súťažiach často nestačili len rýchle nohy či ruky, ale svoje zohrala aj taktika a trocha rozumu.

            Na Bernoláckej olympiáde (ktorú opäť skvele pripravili rodičia) športovali, trochu teda aj rozmýšľali, ale hlavne sa výborne zabavili napríklad takéto triedne tímy: Rýchle loptičky, Plavci z 1.B, Volejbaláci, Futbalky, Rakety na dvoch kolesách, HC 4.B, Tenisoví hotentóti, HK 5.B, Rakeťáci vo vode či Rozhodcovia.

            A keďže každá olympiáda má svojich víťazov, tu sú tí naši:

            1.stupeň:

            1.miesto: 4.B

            2.miesto: 3.A

            3.miesto: 2.B

             

            2.stupeň:

            1.miesto: 9.B

            2.miesto: 9.A

            3.miesto: 7.A

            Víťazi získali aj putovný pohár a druhostupniarske tímy boli ocenené tiež za snaživosť, super spoluprácu pri Hola Hop, za najlepšie dresy a bol medzi nimi i najusmievavejší a najdisciplinovanejší tím. Odmenou každému účastníkovi bola chutná zmrzlina.

            Víťazom srdečne blahoželáme, súťažiacim ďakujeme za účasť, učiteľom za ich sprevádzanie a rodičom, ktorí toto stretnutie každoročne organizujú, za tvorivosť, nápady a čas venovaný príprave a organizácii olympiády.

            Cieľom tejto tradičnej celoškolskej akcie pod taktovkou Rodičovského spoločenstva totiž nie je len športovať, ale aj vytvárať spoločenstvo a budovať dobré vztahy na neformálnej úrovni.

          • Zaslúžený reštart deviatakov

          • Mesiace plné príprav, Testovanie 9 a prijímacie skúšky na stredné školy sú úspešne za nami. Naši deviataci tak majú za sebou jedno z najnáročnejších období školského roka, a preto bol tohtoročný výlet venovaný predovšetkým oddychu, regenerácii a spoločným zážitkom.

            Žiaci 9. B vymenili školské lavice za útulnú chatu obklopenú prírodou. Namiesto nabitého programu si dopriali pokojnejšie tempo a čas na načerpanie nových síl. Spoločné chvíle trávili pri spoločenských hrách, rozhovoroch a aktivitách, ktoré prispeli k upevneniu kolektívu, ktorý to spolu ťahá už deviaty rok.

            Súčasťou pobytu bola aj prechádzka v okolí jazera. Čerstvý vzduch, príjemné počasie a pokojná atmosféra prírody vytvorili ideálne podmienky na oddych a načerpanie energie po náročných skúškach.

            Domov sa všetci vrátili oddýchnutí, plní dobrej nálady a pekných spomienok. Posledné týždne na základnej škole si tak môžu vychutnať v príjemnej atmosfére a spoločne uzavrieť jednu významnú etapu svojho života.

          • Keď veda ožije

          • Myslíte si, že veda a technika sú len nudné poučky v učebniciach? Žiaci 9. B triedy sa nedávno presvedčili o opaku. Navštívili sme moderné zážitkové centrum Motio, ktoré hravou a interaktívnou formou približuje svet technológií, fyziky a pohybu.

            Namiesto klasického výkladu a upozornení „Nedotýkať sa!“ nás privítalo prostredie, kde bolo objavovanie vlastnými rukami priam nevyhnutné. Pre budúcich stredoškolákov to bol ideálny mix technológií, fyziky a športu.

            Najväčší úspech mali stanovištia, na ktorých sme si pomocou moderných senzorov a technológií mohli otestovať silu svalov, ohybnosť či rýchlosť reflexov. Logické hlavolamy a optické ilúzie preverili naše mozgové závity, zatiaľ čo virtuálna realita a digitálne inovácie nám ukázali, kam sa dnes posúva moderná veda.

            Exkurzia potvrdila, že veda a technika môžu byť nielen poučné, ale aj mimoriadne zábavné, ak sa prezentujú moderným a zážitkovým spôsobom. Deviataci si odniesli množstvo nových skúseností, spoločných zážitkov a zároveň dokázali, že technológie budúcnosti im rozhodne nie sú cudzie.

          • Dotkli sme sa prírody hravo a tvorivo

          • Minulý štvrtok sme so žiakmi 5. a 6. ročníka navštívili Slovenskú národnú knižnicu, kde sme strávili príjemné dopoludnie plné zážitkov, poznávania a objavovania prírody. Tešili sme sa na bohatý environmentálny program s názvom „Dotkni sa prírody hravo a tvorivo“, ktorý bol nielen o prírode, ale aj o knihách a vzdelávaní. Počas podujatia sme si vypočuli zaujímavú prednášku o Izabele Textorisovej, prvej slovenskej botaničke, ktorá skúmala rastliny vo Veľkej Fatre. Videli sme aj historické herbáre, ktoré sa zachovali dodnes a zistili sme, ako sa kedysi uchovávali rastliny. Po prednáške sa žiaci mohli zapojiť do kvízu o životnom prostredí. V areáli SNK boli pre nich pripravené rôzne sprievodné aktivity a úlohy, pri ktorých sa hravou formou učili o prírode a jej ochrane. Najzaujímavejším bodom programu bolo pre väčšinu z nich stretnutie so záchranárskymi psami. Odniesli si veľa nových poznatkov, pekných zážitkov a chuť viac spoznávať prírodu okolo nás.

                                                                                                                                                      -bel-

    • Kontakty

      • Katolícka základná škola s materskou školou Antona Bernoláka v Martine
      • +421 911 964 929
      • sekretariát RŠ +421 911 964 929

        1. stupeň +421 911 964 933

        MŠ 043/4304 710

        CVČ 043/4304 711

        Šp. pedagóg +421 948 496 120

        Šk. psychológ +421 905 851 963

        Školská jedáleň +421 940 748 268

        e-mail - skolskajedalen@zsbernolaka.sk
      • Ul. S. Tomášika 1
        036 01 Martin
        Slovakia
      • 00652687
      • Mgr. Danka Kubičková
    • Prihlásenie