Rímskokatolícka cirkev, Žilinská diecéza vyhlasuje výberové konanie na obsadenie miesta riaditeľa/riaditeľky KZŠ s MŠ A. Bernoláka v Martine, s predpokladaným termínom nástupu od 01.08.2023.
Bližšie informácie v priloženej prílohe:
Rímskokatolícka cirkev, Žilinská diecéza vyhlasuje výberové konanie na obsadenie miesta riaditeľa/riaditeľky KZŠ s MŠ A. Bernoláka v Martine, s predpokladaným termínom nástupu od 01.08.2023.
Bližšie informácie v priloženej prílohe:
Dňa 10.2.2023 sa uskutočnil karneval II.stupňa v JM Centre v dopoludňajších hodinách. Žiaci boli rozdelení na dve skupiny. Prvú skupinu tvorili žiaci 5.- 6. ročníka, pre ktorých si pripravili program žiaci 9.B v spolupráci s triednou pani učiteľkou. Druhú skupinu tvorili žiaci 7.- 8. ročníka, pre ktorých si pripravili program žiaci 9.A v spolupráci s triednou pani učiteľkou. Karneval prebiehal počas vyučovania od 1. - 3. vyučovaciu hodinu pre žiakov 5.- 6. ročníka a od 4.- 6. vyučovaciu hodinu pre žiakov 7. - 8. ročníka. Program v oboch skupinách otvorili moderátorky (deviatačky), ktoré privítali žiakov a postupne ich informovali o všetkom, čo ich čaká. Program pozostával z predstavenia masiek jednotlivých tried na pódiu, zo štyroch tanečných kôl a z troch súťaží, kde bol každý zúčastnený žiak odmenený cukríkom a víťaz každej hry získal ospravedlnenku. Počas karnevalu mali žiaci a učitelia možnosť sa občerstviť teplým čajom, ktorý podávala určená služba. Na disciplínu na chodbách dávala pozor SBS služba. Na konci karnevalu boli vyhodnotené najkrajšie individuálne masky z každej triedy, kolektívna maska (celá trieda) a trieda, skupina ľudí, ktorí sa najviac zabávali.
Ďakujeme deviatakom, že spojili sily a spoločne pripravili program pre mladších žiakov.
Všetkým zúčastneným ďakujeme a tešíme sa opäť o rok :)
V krásnom prostredí lyžiarskeho strediska Kubínska, ktorému sa hovorí inak aj “lyžiarska srdcovka ❤️“ sa uskutočnili dva lyžiarske kurzy našich malých lyžiarov - a to už smelo môžeme povedať LYŽIAROV, lebo všetci si lyžovanie osvojili.
Kubínska hoľa (1346 m n.m.) je vrchom v Oravskej Magure a leží nad mestom Dolný Kubín. Každý deň nás privítala top počasím a ponúkla nám výborné lyžiarske podmienky.
Krásna zimná príroda nikoho nenechá chladným a v tom spočíva aj čaro lyžovania, pretože zatiaľ čo si užívate zimnú rozprávku všade navôkol, zlepší sa vám nálada a hodíte za hlavu i tie väčšie problémy. -hav-
Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) každý rok zbiera, porovnáva a zverejňuje údaje o školách na základe výsledkov ich žiakov. Porovnáva sa 45 rôznych ukazovateľov, ktoré existujú na celoslovenskej úrovni, sú evidované alebo zisťované renomovanou inštitúciou a majú objektívny charakter. Pri základných školách sa
napr. porovnávajú výsledky žiakov školy v Testovaní 9 a Testovaní 5. Naša škola sa v rámci Žilinského kraja zo 123 hodnotených škôl pravidelne umiestňuje v prvej desiatke škôl a v okrese sme striedavo prví alebo druhí.
Konkrétne v tomto roku 8. miesto v kraji a 1. miesto v okrese. Celkovo bolo v minulom roku na Slovensku hodnotených 731 základných škôl.
Aj keď rebríček nemôže komplexne zmerať a zhodnotiť kvalitu akejkoľvek školy, môže byť pre nás aj pre rodičov našich žiakov užitočnou spätnou väzbou aspoň v niektorých ukazovateľoch.
Ďakujeme všetkým našim učiteľom, vďaka ktorým dosahuje naša škola takúto kvalitu.
Ďakujeme Vám rodičom, že nám neustále prejavujete dôveru tým, že Vaše deti navštevujú našu školu.
Viac:
Hromnice známe aj ako sviatok kresťanského Obetovania Pána, sa svätia 2. februára.
V katolíckych kostoloch sa počas tohto sviatku koná obrad požehnania sviec. Posväteným sviecam, nazývaným hromničky, sa podľa tradície pripisovala ochrana pred hromom a bleskom, preto sa zapaľovali počas búrky, ale aj pri iných príležitostiach. V ľudovej tradícii sa k Hromniciam viaže mnoho prísloví, porekadiel a pranostík, napríklad: „Hromnice – zimy polovice“, „prešli Hromnice – koniec sanice“, „ak svieti slnko na Hromnice, bude hojnosť žita a pšenice“. Naznačujú, že zima sa kráti, ale aj to, že od jej podoby závisí hojnosť, či nedostatok budúcej úrody. Väčšina z nich prorokuje, že ak je na Hromnice tuhá zima, znamená to skorý príchod jari a pekné leto, a naopak, teplé Hromnice veštia dlhú zimu, studenú jar a slabú úrodu. Pranostika „na Hromnice o hodinu více“ neznamená, že od 2. februára budeme mať o hodinu viac, ale pripomína, že deň sa nenápadne predlžuje a môžeme si užívať viac svetla. Búrky obvykle prichádzajú až na jar, začiatkom februára sa ešte neblýska a nehrmí. Túžba po zmene, po skorom striedaní zimného obdobia teplým, našich predkov priviedla k obradom, ktoré tomu mali napomôcť. Ženy mali variť dlhé rezance, lebo potom sa vraj urodí dlhé konope a ľan. Iný recept na zabezpečenie želanej dĺžky týchto plodín bolo šmýkanie sa, prípadne sánkovanie. Čím dlhší „šmyk“ alebo čím dlhšia sánkarska dráha, tým lepšia úroda. Takže, nečakajme na hromy a na blesky, a poďme sa sánkovať.
-bel-
Dňa 26.1.2023 (štvrtok) sa v priestoroch CVČ JMC odohral polročný školský šachový turnaj našich žiakov. Prihlásiť sa mohli žiaci 1. - 8. ročníka, ktorí navštevujú šachový krúžok. Súťažiaci mohli praktizovať všetky svoje nadobudnuté skúsenosti, to čo sa naučili na krúžku a predviesť to svojim súperom. Pre viacerích žiakov to bola prvá skúsenosť vôbec so šachovým turnajom. Nikto však neodišiel smutný, pretože každý súťažiaci bol odmenený.
Turnaj bol rozdelený do dvoch kategórií a podkategórií -do kategórií A s podkategóriou 6.- 8. ročník a s podkategóriou 3.- 4. ročník. A do kategórií B s podkategóriou 1.- 2. ročník a s podkategóriou 3.- 4. ročník.
Výhercovia:
V kategórií A získali ocenenie za 1. miesto- Tomáš Danko z 8.B.
2. miesto- Damián Milec z 3.A.
3. miesto- Ján Koniar zo 4.B.
Tomáš Danko a Damián Milec boli zároveň najlepšími hráčmi svojích podkategórií.
V kategórií B získali ocenenie za 1. miesto- Martin Holboj zo 4.B.
2. miesto- Matúš Medla z 3.B.
3. miesto- Michal Franko zo 4.B.
Martin Holboj bol zároveň najlepším hráčom vo svojej podkategórií 3.-4. ročník. Najlepšou hráčkou a zároveň jedinou súťažiacou vo svojej podkategórií 1.- 2. ročník sa stala Katarína Koniarová.
Všetkým výhercom srdečne blahoželáme a ostatným súťažiacim ďakujeme za odvahu a účasť na turnaji.
Milí rodičia, učitelia a priatelia školy!
Aj v tomto roku sa uchádzame o Vašu priazeň a podporu aktivít nášho Rodičovského spoločenstva /RS/.
Dovoľujeme si Vás požiadať o poukázanie 2% zo zaplatenej dane z príjmov. Vďaka Vám sme mohli minulý školský rok podporiť plavecký výcvik, vedomostné a športové súťaže, uskutočniť Bernolácku olympiádu, prispieť na odmeny žiakom na konci školského roka, finančne podporiť prímestský tábor, či skautov.
Ďakujeme aj všetkým, ktorí zaplatili členský príspevok, a tak sa stali členmi nášho RS. Ak sa k vám informácia o poukázaní členského príspevku nedostala, bližšie informácie nájdete na www.rsbernolaka.sk v časti legislatíva a hospodárenie.
Tlačivo na poukázanie 2% nájdete na webovej stránke nášho spoločenstva alebo tlačivo v papierovej podobe v pergole školy.
Veľmi pekne ďakujeme.
Za rodičovské spoločenstvo
Hildegarda Turčeková, predsedníčka RS
Vianočná besiedka žiakov 5.A sa pre vysokú chorobnosť pred Vianocami presunula na začiatok januára. S piatakmi sme nacvičili rozprávku Princezná so zlatou hviezdou na čele. Scenár bol napísaný na motív starej známej českej rozprávky od Boženy Němcovej. Žiaci sa svojich úloh, od postáv cez hudobníkov až po rekvizitárov zhostili naozaj bravúrne. Pripravili si aj rekvizity a kostýmy. Nacvičovanie rozprávky ich nadchlo a nechýbal im zodpovedný prístup a trpezlivosť. Počas nácvikov sme sa aj nasmiali, napríklad na dialógoch Kuchára a jeho pomocníka Varešku, ktorí „kuchtili“ samé dobroty v kráľovskej kuchyni. Spoznali sme pestúnku, ktorá dala múdre rady princeznej Rade aj myšací kožúšok, pod ktorým ukrývala svoju zlatú hviezdu na čele. Mali sme možnosť byť aj na „kráľovskom plese“ na zámku, kde spolu tancovali princezná Rada a kráľ zo Slnečnej krajiny. Rodičia v hľadisku spontánne ocenili nadšenie, elán aj herecké výkony žiakov. Aspoň na chvíľu sa dostali do čarovného rozprávkového sveta. Už teraz sa tešíme sa na ďalšie divadelné predstavenie.
-bel-
Prajeme vám požehnaný a pokojný celý nový rok 2023!
Milé deti a žiaci, tešíme sa na vás 9. januára 2023 (pondelok), kedy začne riadne vyučovanie po prázdninách v materskej i základnej škole.
Naši žiaci boli opäť úspešní na okresnom kole Technickej olympiády. Oproti minulému roku bola súťaž ťažšia, lebo mala nielen teoretickú, ale aj praktickú časť. Súťaž prebiehala dňa 24.11.2022 v priestoroch Spojenej strednej školy a po teoretickom teste čakala súťažiacich výroba výrobkov podľa technickej dokumentácie. Jakub Šichta (9.A) a Tomáš Révay (9.B) obsadili v kategórii A - v súťaži dvojíc krásne druhé miesto a Lenka Koniarová (7.A) sa ako jediná „deva“ umiestnila na stupni víťazov a obsadila v kategórii B tretie miesto. Slávnostné vyhodnotenie súťaže sa uskutočnilo dňa 13.12.2022 v priestoroch CVČ Kamarát. Všetkým oceneným srdečne blahoželáme!
V poslednú adventnú sobotu a nedeľu sa naši skauti vybrali do zariadení pre starších spoluobčanov a do kostolov, aby sem priniesli Betlehemské svetlo. Tradícia prinesenia Betlehemského svetla skautmi priamo z Baziliky narodenia v Betleheme a šírená osobným odovzdávaním zo sviece na sviecu trvá už 33 rokov. Obnovili ju rakúski skauti. Aj tento rok ju po celom Slovensku rozviezli skauti vlakom a odtiaľ ju iní skauti, aj tí naši, zaniesli všade, kde precítia radosť zo symbolického prinesenia Kristovho svetla. Fotografie sú z Domu sv. Margity a Anny vo Vrícku, kde sa posolstvu svetla všetci veľmi potešili. Vyprosujú nám požehnané sviatky.
Vážení rodičia, oznamujeme Vám, že vyučovanie v ZŠ a MŠ sa od 19.12.2022 (pondelok) OBNOVUJE v plonom rozsahu. Tešíme sa na opätovné stretnutie v škole.
V Martine 16.12.12022 Ing. Ján Chabada, riaditeľ
Vážení rodičia, oznamujeme Vám, že riaditeľ KZŠ s MŠ A. Bernoláka v Martine na základe čl. 5, ods. 2 písmena c) Metodického usmernenia č. 15/2005-R, ktorým sa vydáva Plán opatrení pre ZŠ, SŠ a školské zariadenia pre prípad pandémie chrípky v SR a na základe odporúčaní RÚVZ Martin z dôvodu vysokého výskytu respiračných ochorení u detí MŠ a žiakov ZŠ (v našej MŠ – 55% chorobnosť detí a ZŠ – 32% chorobnosť žiakov)
PRERUŠUJE VYUČOVANIE V MATERSKEJ ŠKOLE a ZÁKLADNEJ ŠKOLE
od 13.12.2022 (utorok) do 16.12.2022 (piatok).
Prerušená bude aj prevádzka školskej jedálne (všetci stravníci budú z obedov na tieto dni automaticky odhlásení), ŠKD a krúžková činnosť CVČ JMC, ktorá sa realizuje v priestoroch školy.
Vyučovanie v ZŠ a prevádzka v MŠ budú pokračovať od pondelka 19.12.2022.
Rodičia detí a žiakov do 11 rokov môžu čerpať OČR.
Ďalšie prípadné zmeny a informácie zverejníme v piatok 16.12.2022.
V Martine 12.12.2022 Ing. Ján Chabada, riaditeľ školy
Ráno sme si našli vo vyčistených čižmičkách rôzne dobroty od sv. Mikuláša. Neskôr do školy však prišiel aj osobne, aby obdaroval naše deti. Sv. Mikulášovi pomáhali priatelia z neba – anjeli a aj niektorí svätí. Deti sa odmenili pesničkami, básničkami a na druhom stupni riešili kvíz o sv. Mikulášovi. Veríme, že sme spoločne prežili pekný deň.
Milí aktivisti!
Koncom novembra sa uskutočnil na našej škole zber papiera. Aj touto cestou by sme sa chceli poďakovať všetkým, ktorí sa zapojili – žiakom i dospelákom.
Podarilo sa nám vyzbierať krásnych 3010 kilogramov. Pozrime sa, ako sa nám darilo:
Kategória najusilovnejšia trieda:
1. miesto: 1.A - 548 kg.
2. miesto: 8.B - 461kg
3. miesto: 4.B - 399kg.
Kategória jednotlivec:
1. miesto: Anna Majdová z 1.A - 315 kg
2. miesto: Alžbeta Matulová zo 4.B - 301kg
3. miesto: Miriam Škumátová z 8.B - 197 kg
Kategóriu rodina vyhrala rodina Kucejová, ktorá nazbierala 380 kg.
A dodatočne ešte jedna štatistika z júna, kde boli najaktívnejší súrodenci Gomolovci – 506 kg, Fandákovci – 404 kg a Kucejovci – 400 kg. Medzi jednotlivcami bola naj Miška Kapustová – 201 kg.
Ešte raz ďakujeme, pomohli Ste škole i prírode. 1 tona papiera zachráni 17 stromov, preto starý papier nevyhadzujte, ale odkladajte a na jar si opäť navzájom pomôžeme.
V rámci vyučovania sa žiaci učia aj neformálne, na iných miestach, inými zaujímavými formami. Tato môžu zistiť, že učenie nie je iba proces, ktorý sa odohráva v škole v lavici, ale je to celoživotný zaujímavý proces poznávania a skúmania sveta okolo nás.
5.A poznávala prírodu Turca v Múzeu A. Kmeťa
Žiaci si so sprievodcom prezreli expozíciu PRÍRODA TURCA - neživá aj živá príroda. Veľmi sa im páčili unikátne a príťažlivé exponáty, ktoré boli doplnené množstvom zaujímavých interaktívnych prvkov, ako napríklad zvukmi zvierat, ktoré mali žiaci možnosť počúvať, či zbierkami herbárov rastlín, ktoré si mohli prelistovať. Do múzea sa určite ešte vrátime a ak budete mať niekedy cestu okolo, odporúčame vám ho navštíviť.
5. B skúmala KRAJINU ZA OBRAZOM v Turčianskej galérii
Žiaci navštívili zaujímavú interaktívnu výstavu s názvom KRAJINA ZA OBRAZOM. Mohli si vyskúšať rôzne aktivity spojené so svetlom, obrazom, zvukom, líniou či abstrakciou.
Spolupracovali pri skladaní puzzle, pri prekonávaní prekážok zo špagátov a lán. Najviac sa však piatakom páčilo šírenie zvuku prostredníctvom plastového potrubia. Toto všetko si môžete vyskúšať a zažiť aj vy. Výstava potrvá do 15.3.2023.
Šiestaci poznávali historické centrum mesta a cestu ľanového semienka v skanzene
Žiaci v centre mesta objavovali históriu svojho mesta: Prešli od Memorandového námestia až ku katolíckemu Kostolu sv. Martina. Vypĺňali pracovný list - hľadali rôzne pamätné tabule, budovy, sochy a erby. Zistili, že v centre mesta sú veci, ktoré si predtým nevšimli. Ak správne vyriešili pracovný list, zistili, že do roku 1951 sa naše mesto volalo Turčiansky Svätý Martin.
Potom sa presunuli do skanzenu, kde mali tvorivé dielne o ceste ľanového semienka – od jeho siatia až po spracovanie. Vyskúšali si tkanie na malých krosnách, každý si mohol utkať malý koberček.
Koncom októbra sa naši žiaci zúčastnili okresnej dejepisnej súťaže pod názvom Viem, čo viem? Každá súťažiaca škola mohla zaregistrovať maximálne dve družstvá s tromi súťažiacimi z 8. a 9. ročníka. My sme vyslali dve družstvá zložené zo žiakov 8. ročníka. Jedno družstvo tvorili žiaci z 8.A - Lucia Brandová, Tadeáš Gomola, Sofia Škutová a druhé družstvo žiaci z 8.B - Michaela Kapustová, Viktória Sochuľáková, Sára Spišiaková.
Súťaž sa skladala z niekoľkých rôznorodých kôl, v ktorých si žiaci overili svoje vedomosti, ktoré majú o Turci, a to z pohľadu geografie, dejín, histórie, biológie či literatúry.
V konkurencii siedmich družstiev si obe naše počínali mimoriadne úspešne a vybojovali si 1. miesto- žiaci z 8.A a 2. miesto - žiaci 8.B.
Ďakujeme za reprezentáciu a srdečne blahoželáme.
So žiakmi piateho ročníka sme mali opäť možnosť navštíviť a obdivovať živé aj neživé zložky prírody a nádherné farby jesene v čarovnom prostredí Blatnickej doliny. Prečo naše kroky viedli práve tam? Dôvodom bola environmentálna výchova a konkrétne jej jesenná časť zameraná na lesný ekosystém. Práve lesný ekosystém je témou aj našich vyučovacích hodín v škole, takže veľa informácií a vedomostí sme si už doniesli v hlavách so sebou. Tie ostatné sme získali práve tam. Teóriu sme spojili s praxou a s výsledkom sme boli všetci spokojní. Žiaci mali možnosť zahrať sa, zasúťažiť si a zmerať si tak svoje „sily“ vo vedomostných úlohách. Práca v skupinách a tímová spolupráca boli pre nich skvelou skúsenosťou a príležitosťou aj na prehĺbenie vzájomných triednych vzťahov. Počas prechádzky smerom do doliny sme videli mnohé druhy rastlín a živočíchov. Okrem iného sme zistili, že v Blatnici žije veľké množstvo domácich zvierat, hlavne mačiek, ktoré na nás zvedavo pozerali z dvorov a záhrad pred domami, keď sme prechádzali okolo. Objavili sme aj viaceré druhy listnatých či ihličnatých stromov, sledovali plávajúce rybky v potoku a podarilo sa nám nezmoknúť. Ďakujeme pánovi učiteľovi z Centra environmentálnej výchovy za sprevádzanie počas zaujímavej formy vyučovania, ktorá nás obohatila o nové vedomosti a praktické skúsenosti zo živej a neživej prírody. Na jar sa tam vrátime, aby sme si rozšírili svoje poznatky z vodného a lúčneho ekosystému.
-bel-
S triedou 5.A sme navštívili Múzeum Andreja Kmeťa. Najprv nás pán sprievodca v múzeu previedol expozíciou „Kmetianum“, ktorá cennými zbierkami z rôznych vedných odborov pripomína históriu Slovenského národného múzea. Potom sme sa presunuli k expozícií „Príroda Turca“, ktorá sa delí na dve časti. Prvá časť je venovaná neživej prírode a sú v nej uložené ukážky hornín, minerálov a skamenelín typických pre jednotlivé geologické obdobia regiónu Turiec. Asi najviac zaujala žiakov časť expozície venovaná živej prírode, kde sa nachádzajú rastlinné a živočíšne druhy z prostredia jednotlivých biotopov. Druhovú skladbu dopĺňajú vitríny s exponátmi stavovcov, bezstavovcov, húb a herbáre rastlín. Unikátne exponáty tvoria obsahovo aj výtvarne príťažlivé celky a dopĺňa ich množstvo zaujímavých interaktívnych prvkov, ako napríklad zvuky zvierat, ktoré mali žiaci možnosť počúvať či spomínaných herbárov rastlín, ktoré si mohli prelistovať. Do múzea sa určite ešte vrátime a ak budete mať niekedy cestu okolo, odporúčame ho navštíviť aj vám.
-bel-
Vo štvrtok 10.11. sa naša trieda 5.B zúčastnila edukatívno-interaktívnej výstavy s názvom: KRAJINA ZA OBRAZOM. Vyskúšali sme si rôzne aktivity spojené so svetlom, obrazom, zvukom, líniou , či abstrakciou. Spolupracovali sme pri skladaní puzzle, pri prekonavaní prekážok zo špagátov a lán. Najviac sa však piatakom páčilo šírenie zvuku prostredníctvom plastového potrubia. Myslíme si, že všetko toto si môžete vyskúšať a zažiť aj vy. Výstava potrvá do 15.3.2023.
-miš-
Powered by aSc EduPage