V piatok 17. februára prebiehali triedne karnevaly žiakov 1. stupňa. Prvostupniari sa v tento deň učili len prvé dve vyučovacie hodiny, potom sa už všetci tešili na triedne karnevaly, ktoré prebiehali v triedach či pre druhákov v JM Centre. Žiaci si užili chvíle plné zábavy, tanca, súťaží, odmien a čakalo na nich i malé občerstvenie. Nielen žiaci, ale aj ich triedne pani učiteľky a asistentky si pripravili rôzne krásne masky a kostýmy.
Karneval na 1.stupni
- 26
Lyžiarsky výcvik ôsmakov a deviatakov vo Valčianskej doline
V týždni od 13. 2. do 17.2. 2023 sa žiaci 8. a 9 ročníka zúčastnili lyžiarskeho výcviku, ktorý nemali možnosť absolvovať ako siedmaci. Okrem lyžovania sa zdokonaľovali aj v snowboardingu. Hneď prvý deň nás privítalo slniečko a výborne upravený svah. Ráno sme začali rozcvičkou, po ktorej sme sa rozdelili na tri lyžiarske a tri snowboardové družstvá podľa zručností žiakov a lyžiarsky výcvik sa mohol začať. Ako jedna z inštruktoriek môžem potvrdiť, že naši žiaci sa na svahu správali disciplinovane a ohľaduplne voči iným lyžiarom a dodržiavali pokyny inštruktorov. Tešili sa, že majú možnosť ísť na lyžiarsky výcvik dodatočne. Počas celého týždňa nechýbalo nadšenie a dobrá nálada, dostatok pohybu na čerstvom vzduchu ako aj nádherná scenéria. I napriek nepriaznivému počasiu sa posledný deň žiaci dočkali aj obľúbených pretekov. Na záver všetko dobre dopadlo a žiaci spokojní a zdraví odchádzali domov. Poďakovanie patrí všetkým inštruktorom a inštruktorkám. -bel-
Výberové konanie na riaditeľa/riaditeľku KZŠ s MŠ A. Bernoáka
Rímskokatolícka cirkev, Žilinská diecéza vyhlasuje výberové konanie na obsadenie miesta riaditeľa/riaditeľky KZŠ s MŠ A. Bernoláka v Martine, s predpokladaným termínom nástupu od 01.08.2023.
Bližšie informácie v priloženej prílohe:
Karneval II. stupňa
Dňa 10.2.2023 sa uskutočnil karneval II.stupňa v JM Centre v dopoludňajších hodinách. Žiaci boli rozdelení na dve skupiny. Prvú skupinu tvorili žiaci 5.- 6. ročníka, pre ktorých si pripravili program žiaci 9.B v spolupráci s triednou pani učiteľkou. Druhú skupinu tvorili žiaci 7.- 8. ročníka, pre ktorých si pripravili program žiaci 9.A v spolupráci s triednou pani učiteľkou. Karneval prebiehal počas vyučovania od 1. - 3. vyučovaciu hodinu pre žiakov 5.- 6. ročníka a od 4.- 6. vyučovaciu hodinu pre žiakov 7. - 8. ročníka. Program v oboch skupinách otvorili moderátorky (deviatačky), ktoré privítali žiakov a postupne ich informovali o všetkom, čo ich čaká. Program pozostával z predstavenia masiek jednotlivých tried na pódiu, zo štyroch tanečných kôl a z troch súťaží, kde bol každý zúčastnený žiak odmenený cukríkom a víťaz každej hry získal ospravedlnenku. Počas karnevalu mali žiaci a učitelia možnosť sa občerstviť teplým čajom, ktorý podávala určená služba. Na disciplínu na chodbách dávala pozor SBS služba. Na konci karnevalu boli vyhodnotené najkrajšie individuálne masky z každej triedy, kolektívna maska (celá trieda) a trieda, skupina ľudí, ktorí sa najviac zabávali.
Ďakujeme deviatakom, že spojili sily a spoločne pripravili program pre mladších žiakov.
Všetkým zúčastneným ďakujeme a tešíme sa opäť o rok :)
29
LYŽIARSKE KURZY NA KUBÍNSKEJ
V krásnom prostredí lyžiarskeho strediska Kubínska, ktorému sa hovorí inak aj “lyžiarska srdcovka ❤️“ sa uskutočnili dva lyžiarske kurzy našich malých lyžiarov - a to už smelo môžeme povedať LYŽIAROV, lebo všetci si lyžovanie osvojili.
Kubínska hoľa (1346 m n.m.) je vrchom v Oravskej Magure a leží nad mestom Dolný Kubín. Každý deň nás privítala top počasím a ponúkla nám výborné lyžiarske podmienky.
Krásna zimná príroda nikoho nenechá chladným a v tom spočíva aj čaro lyžovania, pretože zatiaľ čo si užívate zimnú rozprávku všade navôkol, zlepší sa vám nálada a hodíte za hlavu i tie väčšie problémy. -hav-
42
Rebríček škôl podľa INEKO
Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) každý rok zbiera, porovnáva a zverejňuje údaje o školách na základe výsledkov ich žiakov. Porovnáva sa 45 rôznych ukazovateľov, ktoré existujú na celoslovenskej úrovni, sú evidované alebo zisťované renomovanou inštitúciou a majú objektívny charakter. Pri základných školách sa
napr. porovnávajú výsledky žiakov školy v Testovaní 9 a Testovaní 5. Naša škola sa v rámci Žilinského kraja zo 123 hodnotených škôl pravidelne umiestňuje v prvej desiatke škôl a v okrese sme striedavo prví alebo druhí.Konkrétne v tomto roku 8. miesto v kraji a 1. miesto v okrese. Celkovo bolo v minulom roku na Slovensku hodnotených 731 základných škôl.
Aj keď rebríček nemôže komplexne zmerať a zhodnotiť kvalitu akejkoľvek školy, môže byť pre nás aj pre rodičov našich žiakov užitočnou spätnou väzbou aspoň v niektorých ukazovateľoch.
Ďakujeme všetkým našim učiteľom, vďaka ktorým dosahuje naša škola takúto kvalitu.
Ďakujeme Vám rodičom, že nám neustále prejavujete dôveru tým, že Vaše deti navštevujú našu školu.Viac:
Hromnice sú sviatkom svetla
Hromnice známe aj ako sviatok kresťanského Obetovania Pána, sa svätia 2. februára.
V katolíckych kostoloch sa počas tohto sviatku koná obrad požehnania sviec. Posväteným sviecam, nazývaným hromničky, sa podľa tradície pripisovala ochrana pred hromom a bleskom, preto sa zapaľovali počas búrky, ale aj pri iných príležitostiach. V ľudovej tradícii sa k Hromniciam viaže mnoho prísloví, porekadiel a pranostík, napríklad: „Hromnice – zimy polovice“, „prešli Hromnice – koniec sanice“, „ak svieti slnko na Hromnice, bude hojnosť žita a pšenice“. Naznačujú, že zima sa kráti, ale aj to, že od jej podoby závisí hojnosť, či nedostatok budúcej úrody. Väčšina z nich prorokuje, že ak je na Hromnice tuhá zima, znamená to skorý príchod jari a pekné leto, a naopak, teplé Hromnice veštia dlhú zimu, studenú jar a slabú úrodu. Pranostika „na Hromnice o hodinu více“ neznamená, že od 2. februára budeme mať o hodinu viac, ale pripomína, že deň sa nenápadne predlžuje a môžeme si užívať viac svetla. Búrky obvykle prichádzajú až na jar, začiatkom februára sa ešte neblýska a nehrmí. Túžba po zmene, po skorom striedaní zimného obdobia teplým, našich predkov priviedla k obradom, ktoré tomu mali napomôcť. Ženy mali variť dlhé rezance, lebo potom sa vraj urodí dlhé konope a ľan. Iný recept na zabezpečenie želanej dĺžky týchto plodín bolo šmýkanie sa, prípadne sánkovanie. Čím dlhší „šmyk“ alebo čím dlhšia sánkarska dráha, tým lepšia úroda. Takže, nečakajme na hromy a na blesky, a poďme sa sánkovať.
-bel-