Predstavitelia katolíckej cirkvi, veriaci, ale i neveriaci, jednoducho celý svet, prijal v pondelok s hlbokým zármutkom správu o úmrtí Svätého Otca Františka, výnimočného pastiera, ktorý svojím životom a službou zanechal nezmazateľnú stopu.
Jorge Mario Bergoglio bol zvolený za pápeža v roku 2013. Prvý jezuita, prvý Latinskoameričan, prvý pápež s menom František. Od začiatku bol iný – nielen štýlom, ale aj prístupom. Miesto pápežskej pompy zvolil jednoduchý biely odev a slová, ktoré rezonovali ďaleko za hradbami Vatikánu. Jeho jazyk bol jednoduchý a zrozumiteľný, všetko čo povedal, vychádzalo z úprimnosti srdca, z lásky k ľuďom a Bohu. Bol mužom viery, pokory a služby, ktorý dokázal osloviť nielen katolíkov, ale všetkých ľudí dobrej vôle. Zbližoval ľudí a národy ohlasovaním a uskutočňovaním dialógu, stretnutia s ľuďmi napĺňal nehou a súcitom.
Pár mesiacov po svojom zvolení predložil pápež František svoj autoportrét: „Som hriešnik, na ktorého sa pozrel Pán." Táto veta je voľným prekladom jeho hesla, ktoré si vybral ešte ako biskup inšpirovaný kázňami svätého Bédu Ctihodného.
Podľa predsedu Konferencie biskupov Slovenska, košického arcibiskupa metropolitu Mons. Bernarda Bobera, bol pápež František "duchovným vodcom, ktorý počas svojho pontifikátu priniesol Cirkvi mnoho impulzov - apoštolské exhortácie a encykliky, ktorými formoval a podnecoval Cirkev, aby verne ohlasovala radostnú zvesť v meniacom sa svete, otvoril synodálny proces, ktorý obnovil v Cirkvi ducha synodálnosti cez život spoločenstva. S osobitnou starostlivosťou sa venoval reformám v rámci Vatikánu, ktorých cieľom bolo zvýšenie transparentnosti a efektívnosti cirkevných štruktúr. Dôraz kládol na zapojenie celého Božieho ľudu do rozhodovacích procesov Cirkvi a na jej misionárske poslanie osobitne k perifériám spoločnosti. Jeho úcta k stvorenstvu a apel na ochranu nášho spoločného domova zasiahla všetky úrovne spoločnosti."
Jeho neúnavná služba v prospech všetkých zraniteľných je príkladom pre nás všetkých.
Vo svojom poslednom veľkonočnom posolstve túto nedeľu adresoval Svätý Otec veriacim tieto slová: "Na Veľkú noc Pána sa život a smrť stretli v podivuhodnom zápase – no Pán teraz žije naveky a vlieva nám istotu, že aj my sme povolaní podieľať sa na živote, ktorý nepozná koniec, v ktorom už nebude počuť rachot zbraní ani ozvenu smrti. Zverme sa jemu – jedinému, ktorý môže všetko obnoviť."
Svätý Otec František bol hlboko ľudský pápež, ktorý nám zanechal odkaz bratstva, úcty a kresťanskej lásky voči každému človeku. "Milosrdenstvom i humorom svedčil o radosti života s Bohom, vlieval nádej a odvahu tam, kde chýbala. Svojou vernosťou Božiemu hlasu múdro a odhodlane viedol Katolícku cirkev v 21. storočí", hovorí košický arcibiskup Bernard Bober.
Vo svojom závete z 29. júna 2022 vyjadril pápež František želanie, "aby sa jeho posledná pozemská cesta skončila v starobylej Bazilike Santa Maria Maggiore, mariánskej svätyni, kam sa chodil modliť na začiatku a na konci každej apoštolskej cesty, aby s dôverou zveril svoje úmysly Nepoškvrnenej Matke a ďakoval jej za jej nežnú a materinskú starostlivosť." Závet končí slovami:"Nech Pán dá zaslúženú odmenu tým, ktorí ma mali radi a budú sa za mňa naďalej modliť. Utrpenie, ktoré bolo prítomné v poslednom období môjho života, som obetoval Pánovi za svetový mier a bratstvo medzi národmi."
MODLITBA ZA ZOMRELÉHO PÁPEŽA FRANTIŠKA:
Bože, ty verne odmeňuješ všetky duše;daj, aby sa tvoj zosnulý služobník, pápež František,ktorého si ustanovil za Petrovho nástupcua za pastiera svojej Cirkvi,večne radoval v nebi z tvojej milosti a zľutovania,ktoré na zemi verne vysluhoval.Skrze Krista, nášho Pána. Amen