Projekt Západní Slovania

Spoločné stretnutie

V roku 2005 sme začali medzinárodnú spoluprácu s partnerskými školami z Poľska s cieľom spoznať, propagovať a zachovávať históriu, tradície, kultúru a kresťanstvo západných Slovanov v rámci Európy. Naše národy patria do skupiny západných Slovanov  a naše kresťanské, historické a kultúrne korene sú úzko späté. Projekt realizujeme pod názvom: ZÁPADNÍ SLOVANIA, VČERA, DNES A ZAJTRA.

Projekt sa zameriava na skupiny žiakov, ich rodičov a učiteľov zúčastnených krajín. Počas trvania spolupráce realizujeme rôzne aktivity a programy. Jednou z hlavných aktivít je týždňová medzinárodná výmena žiakov a učiteľov z partnerských škôl.

Okrem žiakov, učiteľov a rodičov našej školy sú do projektu zapojení aj žiaci, učitelia a rodičia z partnerských škôl z Poľska z mesta Kąty Wrocławskie:

Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Kątach Wrocławskich

7. spoločné stretnutie na Slovensku

Krúžok Západní Slovania včera, dnes a zajtra prebiehal aj v šk. roku 2011/2012. Vyvrcholením práce v krúžku bolo stretnutie, ktoré sa uskutočnilo na prelome mája a júna  2012 na Slovensku.

Prvá časť pobytu sa uskutočnila vo Vysokých Tatrách, kde sme sa venovali predovšetkým vzájomnému spoznávaniu sa a turistike. V druhej časti pobytu sme sa presunuli do Martina. Našich poľských priateľov hostili rodiny našich žiakov vo svojich domovoch. Nezabudnuteľnými zážitkom bola Bernolácka olympiáda – oslava Dňa detí, ktorú si pre nás pripravili rodičia detí z našej školy.

Našich priateľov z Poľska sme vyprevadili domov v nádeji na ďalšie spoločné stretnutie.

Ďakujeme vedeniu školy, mestu Martin, všetkým dobrodincom a sponzorom za podporu tohto projektu.

8. spoločné stretnutie v Poľsku

Tento rok opäť ožil projekt Západní Slovania – včera, dnes a zajtra, ktorý vyvrcholil v máji 2014 výmenným pobytom v poľskom mestečku Glucholazy na česko-poľskom pohraničí. Výber 15 žiakov z našej školy hostili priatelia z poľských partnerských škôl Gymnázium Mikuláša Kopernika a Škola podstavová nr 2 v meste Katy Wroclawskie.

Stretnutie sa uskutočnilo v príjemnom prostredí rekreačného zariadenia Banderoza. Tvorivé dielne, športové aktivity, oddych v soľnej jaskyni, turistika, grilovačka, kurz tancovania, nočný pochod lesom, ryžovanie zlata a mnoho ďalších pekných aktivít vytvárali veľmi dobré podmienky na vzájomné spoznávanie nielen seba, ale aj svojho jazyka, kultúry, tradícií a pod.

Všetci sme si do svojich domovov odniesli veľa krásnych zážitkov, spomienok, nové priateľská a skúsenosti. Ďakujeme našim poľským priateľom za srdečné prijatie. Tešíme sa všetci na ďalšiu spoluprácu.

Do galérie Západní Slovania 2014 boli pridané fotografie.

Projekt Západní Slovania – včera, dnes a zajtra pokračuje v školskom roku 2014/2015, ktorý vyvrcholí stretnutím v júni 2015 na Slovensku

e-mail - skolskajedalen@bernolaka.sk