• História školy

• Základná škola s materskou školou A. Bernoláka bola zriadená banskobystrickým diecéznym biskupom Mons. Rudolfom Balážom 1. júla v roku 1991. Od svojho vzniku sídlila v dvoch budovách:
          - na Ul. A. Kmeťa a na Ul. P. Mudroňa (spolu s osobitnou školou).

V týchto priestoroch škola sídlila až do školského roku 1997/1998. Vtedy počet žiakov stúpol tak výrazne, že mesto poskytlo 3 učebne pre žiakov 1. a 2. ročníkov na ZŠ Čapajevova na Ľadovni. Bolo to ďaleko od Kmeťovej a Mudroňovej ulice, ale boli sme radi, že sa žiaci majú kde učiť! Škola teda fungovala na 3. miestach – v budove na Ul. A. Kmeťa 17, v Osobitnej škole na Ul. P. Mudroňa 46 a na ZŠ Čapajevova – Ľadoveň.

V školskom roku 2001/2002 počet žiakov v štátnych školách výrazne klesol a aj mesto Martin z dlhodobého pohľadu plánovalo zrušiť niektorú školu, a tak nám pripadla ďalšia budova – na ZŠ Ul. Tomášikova 1. Tu bol počet žiakov z mestských škôl najmenší a tak nám uvoľnili 7 kmeňových tried. Znovu sme sa sťahovali zo ZŠ Čapajevova na ZŠ Tomášikova. Boj o priestory však nabral teraz dramatický priebeh. Riaditeľstvo na štátnej ZŠ Tomášikova 1 vyvíjalo značný tlak na rodičov a deti štátnej školy, aby sme im nezobrali priestory. Používali pritom rôzne spôsoby, aby nám dali najavo, že sme v „ich“ škole neželaní. Písali petície, do novín, pozývali televízne štáby, protestovali u primátora a v MZ mesta Martin. Snažili sa cirkevnú školu očierniť pred verejnosťou.

Po najrozmanitejších jednaniach a diskusiách prišiel 22. apríl 2004, kedy poslanci MZ mesta Martin schválili odpredaj celého areálu na Ul. Tomášikova 1 pre cirkevnú školu A. Bernoláka. Takže po 13 rokoch putovania „púšťou“ – mestom, sme našli svoju zasľúbenú zem – vlastné priestory!

Od 1. 9. 2004 škola sídli v samostatných priestoroch a má k dispozícii celý školský areál. Od školského roku 2004/2005 zabezpečuje naša ZŠ s MŠ A. Bernoláka v Martine komplexnú celodennú starostlivosť pre deti od 3 rokov do 15 rokov, od materskej školy cez základnú školu a voľno-časové aktivity v školskom klube detí či školskom stredisku záujmovej činnosti – JM CENTRE, od 6:00 do 17:00 hod.

Po rozhodnutí Sv. Otca Benedikta XVI., ktorý 14. 2. 2008 zriadil na Slovensku novú Žilinskú diecézu, prešla škola 1. 1. 2009 do jej zriaďovateľskej pôsobnosti.

S účinnosťou od 1. januára 2017 sa zmenil názov našej Základnej školy s materskou školou Antona Bernoláka, Ul. S. Tomášika 1, Martin na

Katolícka základná škola s materskou školou Antona Bernoláka, Ul. S. Tomášika 1, Martin.